Na północy Szwecji coraz częściej notowane są przypadki dzieci z dysforią na tle płciowym. Mowa tu o osobach, które nie czują się komfortowo ze swoją płcią biologiczną i chcą ją zmienić. Informacje wynikają z badań przeprowadzonych przez psycholog Camillę Ernstsson.
Ernstsson pracuje w jednej ze specjalistycznych klinik na terenie miasta Umeå i zajmuje się przypadkami dzieci transpłciowych lub niebinarnych. W wywiadzie dla szwedzkiej telewizji publicznej kobieta wyjawiła, że pacjentów jest coraz więcej. W roku 2013 zanotowano tylko jednego małoletniego pacjenta z dysforią płciową. Obecnie liczba wzrosła do 16-17 pacjentów rocznie.
„Istnieje wiele dzieci, które nie czują się komfortowo w swojej skórze. Niektóre są przez to niepewne siebie. Takie osoby mogą uzyskać wsparcie w naszej przychodni – po tym, jak zostaną zbadane przez psychiatrę dziecięcego”, tłumaczy Ernstsson.
„Większość tych dzieci to – z punktu widzenia biologii – dziewczynki, które jednakże są też chłopcami. Spowalniamy pokwitanie metodami farmakologicznymi, dzięki zastrzykom. Są też przypadki, w których konieczna jest terapia hormonalna.”
„To, co oferujemy tym pacjentom, jest bardzo ważne – oni potrzebują przemian. Nie moglibyśmy wykazać się uprzedzeniem”, zaznacza psycholog.
Klinika znajduje się na kampusie Uniwersytetu w Umeå. Większość jej pacjentów nie spieszy się ze zmianą płci i czeka aż osiągnie pełnoletniość. W innych przypadkach – u dzieci, które odwiedzają przychodnię od najmłodszych lat – zabieg odbywa się między 15. a 18. rokiem życia.
Szwecja uchodzi za kraj nad wyraz postępowy – w skali europejskiej jest jednym z najbardziej tolerancyjnych i otwartych państw. Decyzją rządu dokonano nawet rewizji w systemie nauczania, a dzieci zapoznano z dodatkowym zaimkiem, „hen”, który jest neutralny płciowo. Zmiany w edukacji objęły nie tylko właściwe szkoły, ale też przedszkola i „zerówki”.
O transgenderyzmie wspomina się także w książkach dla maluchów. Słynnym przykładem jest „Hassten & Husse” – bajka, której bohaterami są mężczyzna noszący kobiece stroje oraz koń uważający się za psa.
Wcześniej w tym roku władze Uppsali podjęły decyzję o budowie stadionu sportowego, który zapewniałby komfortowe warunki dla korzystających z niego osób LGBT. Pracownicy obiektu będą uczeni wrażliwości i zrozumienia; poznają kwestie istotne dla mniejszościowego środowiska. Otrzymają też specjalny dyplom.