Coraz częściej notuje się przypadki dzieci z dysforią na tle płciowym

Na północy Szwecji coraz częściej notowane są przypadki dzieci z dysforią na tle płciowym. Mowa tu o osobach, które nie czują się komfortowo ze swoją płcią biologiczną i chcą ją zmienić. Informacje wynikają z badań przeprowadzonych przez psycholog Camillę Ernstsson.

Ernstsson pracuje w jednej ze specjalistycznych klinik na terenie miasta Umeå i zajmuje się przypadkami dzieci transpłciowych lub niebinarnych. W wywiadzie dla szwedzkiej telewizji publicznej kobieta wyjawiła, że pacjentów jest coraz więcej. W roku 2013 zanotowano tylko jednego małoletniego pacjenta z dysforią płciową. Obecnie liczba wzrosła do 16-17 pacjentów rocznie.

“Istnieje wiele dzieci, które nie czują się komfortowo w swojej skórze. Niektóre są przez to niepewne siebie. Takie osoby mogą uzyskać wsparcie w naszej przychodni – po tym, jak zostaną zbadane przez psychiatrę dziecięcego”, tłumaczy Ernstsson.

“Większość tych dzieci to – z punktu widzenia biologii – dziewczynki, które jednakże są też chłopcami. Spowalniamy pokwitanie metodami farmakologicznymi, dzięki zastrzykom. Są też przypadki, w których konieczna jest terapia hormonalna.”

“To, co oferujemy tym pacjentom, jest bardzo ważne – oni potrzebują przemian. Nie moglibyśmy wykazać się uprzedzeniem”, zaznacza psycholog.

Klinika znajduje się na kampusie Uniwersytetu w Umeå. Większość jej pacjentów nie spieszy się ze zmianą płci i czeka aż osiągnie pełnoletniość. W innych przypadkach – u dzieci, które odwiedzają przychodnię od najmłodszych lat – zabieg odbywa się między 15. a 18. rokiem życia.Szwecja uchodzi za kraj nad wyraz postępowy – w skali europejskiej jest jednym z najbardziej tolerancyjnych i otwartych państw. Decyzją rządu dokonano nawet rewizji w systemie nauczania, a dzieci zapoznano z dodatkowym zaimkiem, “hen”, który jest neutralny płciowo. Zmiany w edukacji objęły nie tylko właściwe szkoły, ale też przedszkola i “zerówki”.

O transgenderyzmie wspomina się także w książkach dla maluchów. Słynnym przykładem jest “Hassten & Husse” – bajka, której bohaterami są mężczyzna noszący kobiece stroje oraz koń uważający się za psa.

Wcześniej w tym roku władze Uppsali podjęły decyzję o budowie stadionu sportowego, który zapewniałby komfortowe warunki dla korzystających z niego osób LGBT. Pracownicy obiektu będą uczeni wrażliwości i zrozumienia; poznają kwestie istotne dla mniejszościowego środowiska. Otrzymają też specjalny dyplom.Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...