Ceny w Szwecji: tanieje wszystko poza żywnością

Kryzys wywołany wirusem COVID-19 spowodował, że potaniały produkty z różnych obszarów sprzedaży detalicznej. Drożeje natomiast jedzenie.

Koronawirus wciąż ma olbrzymi wpływ na światową gospodarkę, przez co wiele przedsiębiorstw zostaje zmuszonych do zawieszenia lub zamknięcia działalności. Firmy bankrutują, setki tysięcy pracowników zostało odesłanych do domu, a do końca roku znacząco ma wzrosnąć stopa bezrobocia – także w Szwecji, kojarzonej przecież z prężnie funkcjonującym rynkiem pracy.

Co jednak ciekawe, tanieją produkty w wielu sklepach, bo koronawirus szybko zabija inflację. Agencja rządowa Statistics Sweden informuje, że w kwietniu stopa inflacji wyniosła –0,4 proc., a w marcu sięgała –0,6 proc. Dane wyliczono przy pomocy CPIF, wskaźnika cen konsumpcyjnych.

Na taki poziom stopy inflacji wpłynęły przede wszystkim ceny energii elektrycznej i paliw, które spadły, kolejno, o 16 i 21 proc. w porównaniu z minionym rokiem oraz o 5,1 i 9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Gdyby odjąć od tych obliczeń samą energię, stopa inflacji sięgałaby jednego procenta.

Już na początku roku media zwracały uwagę, że energia elektryczna tanieje. Wynikało to m.in. z łagodnej zimy i przewlekłych opadów. Spadły też ceny produktów w sektorze detalicznym i rozrywkowym.

Z badań CPIF wynika, że ceny odzieży z marca na kwiecień spadły o 2,1 proc., a z 2019 na 2020 o 3,8 proc. Ceny w branży rekreacyjnej i sektorze kultury spadły o 2,5 proc. w skali miesięcznej oraz 1,6 proc. w skali roku.

Drożeje natomiast najbardziej podstawowy z produktów – pożywienie. Koszt żywności wzrósł o jeden procent w skali miesięcznej oraz 3,5 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

Może to wynikać z tego faktu, że w początkowej fazie epidemii Szwedzi masowo wykupowali produkty z supermarketów.

Owoce podrożały o dziewięć procent, a warzywa – o pięć. Ceny kawy, herbaty i kakao w porównaniu z minionym rokiem podrożały o prawie siedem procent.

„Pandemia koronowirusa wpływa na społeczeństwo na wiele sposobów. Szwedzcy klienci zmienili swoje nawyki konsumenckie”, czytamy w raporcie Statistics Sweden.

Strona główna Wiadomości Szwecja Ceny w Szwecji: tanieje wszystko poza żywnością

Warto przeczytać

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Norweska policja znajduje ponad 700 kilogramów haszyszu w polskim traktorze

Norweg i Litwin zostali aresztowani w zeszłą sobotę po tym, jak policja znalazła ponad 700 kilogramów haszyszu w przyczepie w Skien. Skonfiskowana ilość jest jedną...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...