Tego lata w Szwecji maksymalna temperatura był najniższa od 155 lat

Jeśli masz wrażenie, że w tym roku lato tak naprawdę nie przyszło porządnie do Szwecji, to nie jest to tylko twoja wyobraźnia. Meteorolodzy podają, że maksymalna temperatura zanotowana w okresie od czerwca do sierpnia tego roku, była najniższa od 1862 roku.

Największą temperaturę, skromne 28 stopni zanotowano w 18 czerwca w Oskarshamn oraz 19 czerwca w Kalmar.

Ostatnie takie lato, z tak niską maksymalną temperaturą zdarzyło się w 1922 roku. Mniej było tylko 155 lat temu, czyli w 1862 roku.

Podczas gdy centralna i południowa część Europy w lipcu i na początku sierpnia były jednymi z najcieplejszych miejsc na świecie, to jednak to wyjątkowe ciepło nie dotarło do Szwecji.

Najcieplejszy dzień w tym roku miał miejsce jeszcze przed początkiem lata. W Oskarshamn 28 maja zanotowano 30,1 stopnia. I chyba ten wynik nie zostanie już pobity w tym roku.

„Przyglądając się pogodzie na wrzesień niestety nie znajdziemy tam ciepła,” informuje nas strona internetowa SMHI (Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii).

„Szwedzkie lato z pewnością może pokazać na więcej niż miało to miejsce w tym roku,” podsumowują prognozy meteorolodzy.   

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...