Od 1 grudnia wszyscy pasażerowie powyżej 18 roku życia podróżujący liniami Tallink Silja ze Sztokholmu muszą posiadać paszport covidowy.
“W przeszłości stosowaliśmy się do zaleceń władz, ale w związku z rozwojem pandemii postanowiliśmy wprowadzić dodatkowy środek, aby walczyć z rozprzestrzenianiem się infekcji i zaoferować naszym gościom bezpieczną podróż” – powiedział Ats Joorits, dyrektor generalny Tallink Silja, w oświadczeniu na stronie internetowej, informującym o nowych wymaganiach.
Pasażerowie podróżujący na jednym ze statków Tallink Silja muszą przed wejściem na pokład okazać jeden z poniższych dowodów bezpieczeństwa:
- Świadectwo szczepienia po dwóch dawkach szczepionki (od szczepienia musi upłynąć co najmniej 14 dni),
- Zaświadczenie o wyleczeniu z choroby Covid-19 (w ciągu ostatnich 6 miesięcy),
- Negatywny wynik testu PCR na obecność Covid-19 (maksymalnie sprzed 72 godzin) lub negatywny wynik testu na obecność antygenu Covid-19 (maksymalnie sprzed 48 godzin)
Goście, którzy zarezerwowali już wycieczkę, ale nie posiadają certyfikatu covid, będą mieli możliwość zmiany rezerwacji za pośrednictwem działu obsługi klienta. Kontrola dowodów Covid zostanie wprowadzona od 1 grudnia 2021 roku.
Żaden przewoźnik oferujący kursy między Polska a Szwecją nie posiada uprawnień aby wymagać od podróżnego legitymowania się dokumentem pozwalającym na przekroczenie granicy.
“W dalszym ciągu żadne przepisy nie dały przewoźnikowi narzędzi do wyegzekwowania od pasażerów obowiązku legitymowania się paszportem covidowym, czy negatywnym wynikiem testu, w przypadku odmowy ich okazania, a więc sam zakaz przekraczania granicy szwedzkiej, nie daje przewoźnikowi uprawnienia do żądania okazania jakichś dokumentów.” – powiedziała Anna Cichewicz, Kierownik Działu Pasażerskiego Unity Line.
“Należy jednak dodać, że w większości pasażerowie muszą posiadać tzw. certyfikat covidowy, ponieważ przekraczają granicę kraju. Dokumenty poświadczające test, szczepienie czy ozdrowienie są sprawdzane przez służby państwowe tak w Polsce, jak i w Szwecji.” – powiedziała Agnieszka Zembrzycka, Rzecznik prasowy w Stena Line Polska.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników