Podczas gdy większość ludzi jest dość zgodna, że jednoczesne pisanie i prowadzenie samochodu nie jest dobrym pomysłem, to w Szwecji jest to ciągle legalne. Jednak to ma się wkrótce zmienić.
Szwecja pozostaje jednym z niewielu europejskich państw, w którym wciąż można używać telefonów komórkowych podczas jazdy, bez używania zestawów głośnomówiących.
W 2016 roku badania przeprowadzone przez Szwedzką Agencję Transportu (Transportstyrelsen) pokazały, że 37 procent Szwedów pisze wiadomości tekstowe podczas prowadzenia. Dla osób w przedziale wiekowym 18-30 lat ten wskaźnik wyniósł 56 procent.
Obecne przepisy, które zostały wprowadzone w 2013 roku, zakazują tylko kierowcom używania telefonów w sposób ‘przeszkadzający’ w prowadzeniu pojazdu.
Czy takie ‘przeszkadzanie’ miało miejsce za każdym razem powinna ustalić policja, ale jest to trudne do udowodnienia.
Transportstyrelsen chce wprowadzenia zakazu używania telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego, zostało to przedstawione przez rząd na wtorkowej konferencji prasowej.
„Ciężko jest policji ustalać za każdym razem czy używanie telefonu miało wpływ na jazdę a jeszcze trudniej to udowodnić,” powiedziała Therese Malmström, przedstawicielka Transportstyrelsen zajmująca się tym projektem.
Minister infrastruktury Anna Johansson powiedziała, że są dwa poważne powody przemawiające za wprowadzeniem zakazu: pierwszy to to, że będzie to zgodne z Konwencją Genewską w sprawie bezpieczeństwa na drogach, która rekomenduje zakazanie używania telefonów w ręku podczas prowadzenia. Drugim powodem jest większa jasność.
„Spotkałam wiele osób, które uważają, że wolno pisać wiadomości i używać telefonu podczas prowadzenia. Teraz nie będzie wątpliwości,” powiedziała Johansson.
Zmiana proponowana przez Transportstyrelsen mówi: „Podczas prowadzenia pojazdu na drodze, kierowca może używać telefonu komórkowego lub innych urządzeń telekomunikacyjnych tylko w przypadku, jeśli nie wpływa to ujemnie na prowadzenie pojazdu. W szczególności zabronione jest używanie telefonu komórkowego, który musi być trzymany w ręku.”