Pisanie wiadomości tekstowych za kierownicą niedługo będzie zabronione także w Szwecji

Podczas gdy większość ludzi jest dość zgodna, że jednoczesne pisanie i prowadzenie samochodu nie jest dobrym pomysłem, to w Szwecji jest to ciągle legalne. Jednak to ma się wkrótce zmienić.

Szwecja pozostaje jednym z niewielu europejskich państw, w którym wciąż można używać telefonów komórkowych podczas jazdy, bez używania zestawów głośnomówiących.

W 2016 roku badania przeprowadzone przez Szwedzką Agencję Transportu (Transportstyrelsen) pokazały, że 37 procent Szwedów pisze wiadomości tekstowe podczas prowadzenia. Dla osób w przedziale wiekowym 18-30 lat ten wskaźnik wyniósł 56 procent.

Obecne przepisy, które zostały wprowadzone w 2013 roku, zakazują tylko kierowcom używania telefonów w sposób ‘przeszkadzający’ w prowadzeniu pojazdu.

Czy takie ‘przeszkadzanie’ miało miejsce za każdym razem powinna ustalić policja, ale jest to trudne do udowodnienia.

Transportstyrelsen chce wprowadzenia zakazu używania telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego, zostało to przedstawione przez rząd na wtorkowej konferencji prasowej.

„Ciężko jest policji ustalać za każdym razem czy używanie telefonu miało wpływ na jazdę a jeszcze trudniej to udowodnić,” powiedziała Therese Malmström, przedstawicielka Transportstyrelsen zajmująca się tym projektem.

Minister infrastruktury Anna Johansson powiedziała, że są dwa poważne powody przemawiające za wprowadzeniem zakazu: pierwszy to to, że będzie to zgodne z Konwencją Genewską w sprawie bezpieczeństwa na drogach, która rekomenduje zakazanie używania telefonów w ręku podczas prowadzenia. Drugim powodem jest większa jasność.

„Spotkałam wiele osób, które uważają, że wolno pisać wiadomości i używać telefonu podczas prowadzenia. Teraz nie będzie wątpliwości,” powiedziała Johansson.

Zmiana proponowana przez Transportstyrelsen mówi: „Podczas prowadzenia pojazdu na drodze, kierowca może używać telefonu komórkowego lub innych urządzeń telekomunikacyjnych tylko w przypadku, jeśli nie wpływa to ujemnie na prowadzenie pojazdu. W szczególności zabronione jest używanie telefonu komórkowego, który musi być trzymany w ręku.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Pisanie wiadomości tekstowych za kierownicą niedługo będzie zabronione także w Szwecji

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...