Tak palą i piją Duńczycy

Nowe badania statystyczne pokazują, że Duńczycy kupują obecnie więcej alkoholu i papierosów niż w poprzednich latach.

Duńscy konsumenci kupili w 2015 roku około 45 milionów litrów czystego alkoholu, tak wynika z danych właśnie opublikowanych przez instytut Danmarks Statistik.  

Wielkość tak jest taka sama jak w roku 2014, ale dokładne badania pokazują, że spożycie mocnych trunków wzrosło w przeliczeniu na czysty alkohol o 1,4 litra, a spadła za to sprzedaż piwa i wina.

Pomimo tego piwo i wino są wciąż najczęstszym wyborem Duńczyków. Odpowiadają one za 82 % wszystkich sprzedaży, podczas gdy mocne alkohole to 17,5 %, a tzw. ‘alcopops’ czyli kolorowe gotowe drinki to zaledwie 0,7 % sprzedaży.

W raporcie możemy przeczytać: „7,8 litrów czystego alkoholu, które w 2015 roku wypadały na jednego Duńczyka to odpowiednik 10 drinków tygodniowo, a jeden drink to 15 mililitrów czystego alkoholu. Jest to nieznaczny spadek w porównaniu z 2010 rokiem, kiedy na każdego mieszkańca wypadała 10,8 drinka tygodniowo.”

Podczas, gdy sprzedaż alkoholu spada, sprzedaż papierosów wzrosła pierwszy raz od 5 lat. W 2015 roku było to 5,8 miliarda sztuk, co oznacza 3 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Sundhedsstyrelsen, duński Państwowy Urząd Zdrowia zamierza jeszcze w tym miesiącu rozpocząć nową kampanię zmniejszającą liczbę palaczy.

Według wewnętrznego dokumenty do którego dotarła gazeta Politiken, urząd ten planuje zwiększenie akcyzy, jednolite opakowania papierosów oraz zakaz eksponowania wyrobów tytoniowych w sklepach.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...