fbpx

Szwedzkie władze odmawiają przyjęcia imigrantów z Włoch

Władze Szwecji odmówiły przyjęcia do swojego kraju kolejnych imigrantów. Grupa niemal dwustu uchodźców utknęła tym samym na statku, który zatrzymał się we włoskim porcie.

W poniedziałek, późną nocą, statek straży wybrzeżnej “Diciotti” przybył do Sycylii. Na jego pokładzie znajdowało się w sumie 177 imigrantów, którzy wcześniej zostali zabrani z pobliża włoskiej wyspy Lampedusa. Wśród tych osób przebywało trzydzieścioro pozostawionych bez opieki dzieci.

Statek otrzymał zgodę na dokowanie, ale imigranci nie mogli opuścić jego pokładu i wejść na teren portu.

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych, Matteo Salvini, grozi, że cofnie imigrantów do Libii, jeśli nie przyjmą ich inne kraje Unii Europejskiej. To oznaczałoby dla uchodźców piekło: w Afryce Północnej są oni zamykani w obozach, gdzie – według doniesień – spotykają się z różnymi formami przemocy.

Sverige Radio informowało, jakoby imigranci mieli zostać nie wpuszczeni na teren Szwecji. W środę oficjalnie potwierdził je premier Stefan Löfven. Partia socjaldemokratyczna odmówiła przyjęcia uchodźców do swojego kraju.

“Inne państwa powinny wykazać się odpowiedzialnością i zaoferować tym ludziom azyl”, powiedział Löfven w wywiadzie dla agencji prasowej TT.Od roku 2015 Szwecja przyjęła aż 163 tys. wniosków o azyl terytorialny. Według premiera, decyzja o pomocy imigrantom wiązała się właśnie z “potężną odpowiedzialnością”. Z upływem czasu polityka dotycząca azylantów została jednak zaostrzona. Szwedzki Urząd Imigracyjny szacuje, że w roku 2018 państwo przyjmie około 23 tys. uchodźców. W skali rocznej, w porównaniu z poprzednimi latami, zauważyć można wyraźny spadek w ilości przyjętych cudzoziemców.

Włosi szukają wyjścia z tej trudnej sytuacji. Carlotta Sami, rzeczniczka prasowa agencji ONZ ds. uchodźców, powiedziała:“Za granicą te osoby doznawały samych cierpień: były torturowane, padały ofiarą handlu ludźmi. Potrzebują wsparcia od zaraz, mają prawo ubiegać się o azyl. To prawo jest absolutną podstawą, a nie żadnym przestępstwem.”

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z nielegalną migracją. Od stycznia do lipca zginęło aż 1500 osób, które próbowały dostać się z Libii do Włoch (a więc jedna na siedemnaście osób, które chciały przepłynąć ten dystans). Od końca ubiegłego roku śmiertelność wśród afrykańskich imigrantów zwiększyła się trzykrotnie.Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie władze odmawiają przyjęcia imigrantów z Włoch

Warto przeczytać

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...