Szwedzkie Siły Zbrojne prowadzą pobór do wojska.

Szwedzkie Siły Zbrojne już dwa miesiące temu zapowiedziały, że zwiększy się liczba poborów do wojska na terenie kraju.

Teraz jednak ujawniono konkretne dane. W 2019 liczba poborowych będzie dwukrotnie większa niż jeszcze rok temu. Potencjalni żołnierze wezmę udział w specjalnych ćwiczeniach, które określą, jacy kandydaci nadają się do jednostek wojskowych.

Plany szerszego poboru pojawiły się pierwotnie w okolicach 2010 roku. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy aż 5 tys. osób przejdzie przez ćwiczenia, mające na celu ustalić normy sprawnościowe. Będzie to podstawowy trening wojskowy.

W tym tygodniu 95 tys. szwedzkich osiemnastolatków otrzyma korespondencję, w której zawarte będą dane do logowania na stronę internetową. W ten sposób przeprowadzona zostanie wstępna ankieta.

Znajdują się w niej pytania dotyczące sprawności fizycznej, zdolności do pracy w grupie, stosowania się do instrukcji. Adresaci zostaną przede wszystkim zapytani, czy w ogóle chcą odbyć służbę w wojsku.

Jeżeli młodzi nie odpowiedzą na list w ciągu dwóch tygodni, mogą zostać ukarani grzywną.

Wyniki ankiety pomogą wybrać 13 tys. kandydatów, którzy będą uczestniczyli w testach psychologicznych/osobowościowych. Będą one wypełniane przez młodzież w wieku 18 lat oraz, dodatkowo, starszych ochotników.

Dopiero z tej grupy wyłonionych zostanie 5 tys. poborowych, którzy odbędą szkolenie wojskowe.

Szwedzkie prawo mówi o tym, że w chwili poważnego konfliktu zbrojnego każdy obywatel mający od 16 do 70 lat musi wziąć udział w obronie swojego kraju.

W ostatnich latach służbą wojskową interesuje się coraz mniej osób. Szwedzkie Siły Zbrojne próbowały przyciągnąć uwagę rekrutów (za pomocą billboardów czy reklam telewizyjnych), ale bez powodzenia. Projekt z 2010 r. został wyciągnięty z archiwów wojskowych zgodnie z decyzją rządu.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie Siły Zbrojne prowadzą pobór do wojska.

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...