Szwedzkie publiczne łaźnie wprowadzają dzień neutralności płciowej

Publiczna łaźnia w Malmö wprowadzi niedługo możliwość korzystania nago przez pary różnopłciowe a także przebieralnie dla osób neutralnych płciowo w jeden dzień w miesiącu.

Od lat 30 zeszłego wieku w łaźni Ribersborg na plaży Ribersborg w centrum Malmö można zażywać kąpieli bez ubrania, ale mężczyźni i kobiety są rozdzieleni.

Departament rekreacji rady miasta obecnie postanowił jednak, że w jeden dzień w miesiącu dopuszczalne będą wspólne kąpiele. Stała się to w odpowiedzi na petycje radnej Hanny Thome z Partii Lewicowej i Lindy Hiltmann z Inicjatywy Feministycznej, które dowodziły, że obecne rozwiązania powodują niedostępność łaźni dla osób transpłciowych.

Zmiany zaczną obowiązywać od 2018 roku i zostaną zapisane w nowym kontrakcie z firmą, która przejmie zarządzanie łaźnią.

Określone zostanie tam, że w wybrany dzień goście będą mogli dowolnie decydować, gdzie się przebierają i gdzie się kąpią.

„Będziemy wymagać od firmy, z którą podpiszemy kontrakt, żeby zapewniła dostępność, a także odpowiedni poziom wyszkolenia i przygotowania pracowników,” powiedział szef wydziału rekreacji w Malmö Johan Hermansson.

„Łaźnia Ribersborg jest istotną częścią Malmö. Ważnym jest więc, żeby nie zamykać jej drzwi przed osobami, które nie mają zdecydowanie określonej płci,” powiedział radny Thome.

Neutralne płciowo przebieralnie są stale rosnącym zjawiskiem w Szwecji. W październiku liceum na prowincji ogłosiło, że wybuduje neutralne płciowo szatnie dla osób, które nie identyfikują się ze swoją płcią biologiczną lub nie uważają się ani za kobietę ani za mężczyznę.

Transpłciowi uczniowie w tej szkole wcześniej przebierali się w wydzielonym małym pomieszczeniu, gdyż nie mogli korzystać z pozostałych przebieralni.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...