Co myślą Szwedzi o rzeczach, które otrzymują dzięki płaconym przez nich podatkom?

Dość powszechnie uważa się, że Szwedzi chętnie płacą podatki, gdyż uważają, że to co otrzymują w zamian jest na odpowiednim poziomie, ale czy zastanawiałeś się co naprawdę sądzą Szwedzi o tym co jest utrzymywane za ich pieniądze?

Szwedzki Indeks Jakości (Svenskt Kvalitetsindex) pomaga się odpowiedzieć na to pytanie dzięki przeprowadzonej ankiecie na temat 17 podstawowych rzeczy opłacanych z podatków, zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym.

Przepytanych zostało 2200 osób, które oceniały działania służb i instytucji w skali od 1 do 100. Okazało się, że najbardziej zadowoleni Szwedzi są z działania wodociągów i kanalizacji, te instytucje otrzymały średnią ocenę 76,7 na 100 punktów.

Zaraz za nimi znalazły się przedszkola średnio zdobywając ocenę 75,8 i szkoły średnie 73,5.

„Ściśle współpracujemy z mieszkańcami, nasze działania mają ogromny wpływ na codzienne życie ludzi. Więc bardzo ważne jest, żeby ludzie doceniali to co robimy,” powiedziała Lena Dahl przewodnicząca Szwedzkiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionalnych.

„Widzimy, że ocena naszych instytucji pozostaje niezmiennie dobra lub bardzo dobra w porównaniu z innymi działami, gdzie wyniki spadły,” dodała.

Łącznie Szwedzi powiedzieli, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni z działania 14 z 17 ocenianych instytucji i służb, w jakiś sposób tłumaczy to dlaczego wciąż płacą podatki zazwyczaj wyższe niż w innych krajach.

Nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku. Na dole zestawienia znalazła się opieka nad mieszkańcami i rodzinami, która średnio została oceniona na 54 punkty w skali do 100. Utrzymanie dróg uzyskało taką samą notę, co jest spadkiem w porównaniu z zeszłym rokiem.
Łącznie 11 branż od 2009 roku poprawia swoje wyniki.

Poziom zadowolenia z działania publicznych służb/instytucji (na 100 punktów) według Svenskt Kvalitetsindex:

Wodociągi i kanalizacja (76,7)

Przedszkola (75,8)

Szkoły średnie (73,5)

Wywóz nieczystości (72,7)

Usługi domowe (72,5)

Opieka zdrowotna (72,2)

Szkoły podstawowe (71,1)

Sport i wypoczynek (70,9)

Domy opieki (70,9)

Kultura i czas wolny (68,2)

Rady miejskie i gminne (67,6)

Transport publiczny (67,1)

Usługi biznesowe (62,2)

Bezpieczeństwo (61,1)

Ochrona środowiska i służby przyrodnicze (56,7)

Informacja publiczna (56,6)

Utrzymanie dróg (54,1)

Opieka indywidualna i rodzinna (54,1)

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...