Szwedzkie biura wystawiane na sprzedaż jako potencjalne miejsca na ośrodki dla uchodźców

Biura i moduły mieszkalne są coraz częściej wystawiane w Internecie z opisem, że nadają się na miejsca ulokowania uchodźców. Trend ten jest często określany jako ‘skandaliczny’ i ‘niepoważny’.[sociallocker]

Według Svenska Dagbladet nieruchomości takie są oferowane w cenie do 100,000 koron (~46,000 zł) na stronach takich jak blocket.se. Opisywane są jako „ułatwienie dla procesu zakwaterowywania uchodźców”.

Reklamowanie takich pomieszczeń jak sposobu na umieszczenie uchodźców jest znakiem, że uchodźcy są postrzegani jako okazja do zrobienia interesu – podczas gdy temat ten powinien być traktowany poważnie i rozważnie, powiedziała rzeczniczka Partii Lewicowej Christina Höj Larsen.

„To jest jednocześnie skandaliczne i niepoważne. Ludzie zmuszeni do opuszczenia swoich domów nie powinni być okazją do zrobienia interesu. Powinno się ich traktować poważnie i znaleźć dla nich długoterminowe rozwiązania.”

Larsen dodała też: „Państwo powinno być odpowiedzialne za dostarczenie takich rzeczy jak modułowe domy a gminy powinny zgłaszać miejsca na ich ustawienie do Migrationsverket [Agencji ds. Migracji].”

„Państwowe rozwiązania w tym stylu byłyby fantastyczne. W tej chwili każdy proponuje swoje rozwiązania, to może być kosztowne i nieefektywne w dłuższym okresie.”

Jednak parlamentarzystka z Partii Liberalnej Emma Carlsson Löfdahl powiedziała, że wszystkie dostępne metody na zmniejszenie problemu z zakwaterowaniem uchodźców muszą zostać użyte.

„Kiedy dysponujesz pewną swoją nieruchomością, nie jest niewłaściwe rozmawianie o tym do czego można by jej użyć,” powiedziała Carlsson.

„Może niektórzy rzeczywiście chcą zarobić na kryzysie imigranckim, ale są także tacy, którzy chcą pomóc.

Powinniśmy tym podchodzącym poważnie do tematu pomóc, aby rozwiązać kryzys braku miejsc zakwaterowania. Agencja ds. Migracji powinna kontrolować takie umowy i udzielać swojej autoryzacji.”

Inspektorat Zdrowia i Opieki (Inspektionen för vård och omsorg, Ivo) przypomina, że miejsca zamieszkania uchodźców muszą otrzymać odpowiednie zezwolenie.

„Oczywiście można sprzedać nieruchomość reklamując ją jako miejsce dla uchodźców, ale nie oznacza to, że nabywca będzie mógł ją wykorzystać w ten sposób bez zezwolenia,” powiedziała Cecilie Holm z Ivo.

Minister Administracji Publicznej Ardalan Shekarabi powiedział, że rząd przyznał możliwość zatwierdzania miejsc umieszczania uchodźców agencjom.

„Jest jasne dla wszystkich, że powinniśmy mieć właściwie uregulowane ramy tej działalności, aby wszystko działało sprawnie i przejrzyście,” powiedział Shekarabi gazecie Svenska Dagbladet. „Komisja zajmuje się tym problemem i czekamy na wyniki tych prac.”

„Prace rządu i moje własne skupiają się na zapewnieniu porządku i kontroli na całym sektorem opieki. Pieniądze podatników powinny być wydawane tylko na to co jest konieczne i na nic innego. Taki jest szwedzki model działania.”[/sociallocker]

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...