fbpx

Szwedzkie biura wystawiane na sprzedaż jako potencjalne miejsca na ośrodki dla uchodźców

Biura i moduły mieszkalne są coraz częściej wystawiane w Internecie z opisem, że nadają się na miejsca ulokowania uchodźców. Trend ten jest często określany jako ‘skandaliczny’ i ‘niepoważny’.[sociallocker]

Według Svenska Dagbladet nieruchomości takie są oferowane w cenie do 100,000 koron (~46,000 zł) na stronach takich jak blocket.se. Opisywane są jako „ułatwienie dla procesu zakwaterowywania uchodźców”.

Reklamowanie takich pomieszczeń jak sposobu na umieszczenie uchodźców jest znakiem, że uchodźcy są postrzegani jako okazja do zrobienia interesu – podczas gdy temat ten powinien być traktowany poważnie i rozważnie, powiedziała rzeczniczka Partii Lewicowej Christina Höj Larsen.

„To jest jednocześnie skandaliczne i niepoważne. Ludzie zmuszeni do opuszczenia swoich domów nie powinni być okazją do zrobienia interesu. Powinno się ich traktować poważnie i znaleźć dla nich długoterminowe rozwiązania.”

Larsen dodała też: „Państwo powinno być odpowiedzialne za dostarczenie takich rzeczy jak modułowe domy a gminy powinny zgłaszać miejsca na ich ustawienie do Migrationsverket [Agencji ds. Migracji].”

„Państwowe rozwiązania w tym stylu byłyby fantastyczne. W tej chwili każdy proponuje swoje rozwiązania, to może być kosztowne i nieefektywne w dłuższym okresie.”

Jednak parlamentarzystka z Partii Liberalnej Emma Carlsson Löfdahl powiedziała, że wszystkie dostępne metody na zmniejszenie problemu z zakwaterowaniem uchodźców muszą zostać użyte.

„Kiedy dysponujesz pewną swoją nieruchomością, nie jest niewłaściwe rozmawianie o tym do czego można by jej użyć,” powiedziała Carlsson.

„Może niektórzy rzeczywiście chcą zarobić na kryzysie imigranckim, ale są także tacy, którzy chcą pomóc.

Powinniśmy tym podchodzącym poważnie do tematu pomóc, aby rozwiązać kryzys braku miejsc zakwaterowania. Agencja ds. Migracji powinna kontrolować takie umowy i udzielać swojej autoryzacji.”

Inspektorat Zdrowia i Opieki (Inspektionen för vård och omsorg, Ivo) przypomina, że miejsca zamieszkania uchodźców muszą otrzymać odpowiednie zezwolenie.

„Oczywiście można sprzedać nieruchomość reklamując ją jako miejsce dla uchodźców, ale nie oznacza to, że nabywca będzie mógł ją wykorzystać w ten sposób bez zezwolenia,” powiedziała Cecilie Holm z Ivo.

Minister Administracji Publicznej Ardalan Shekarabi powiedział, że rząd przyznał możliwość zatwierdzania miejsc umieszczania uchodźców agencjom.

„Jest jasne dla wszystkich, że powinniśmy mieć właściwie uregulowane ramy tej działalności, aby wszystko działało sprawnie i przejrzyście,” powiedział Shekarabi gazecie Svenska Dagbladet. „Komisja zajmuje się tym problemem i czekamy na wyniki tych prac.”

„Prace rządu i moje własne skupiają się na zapewnieniu porządku i kontroli na całym sektorem opieki. Pieniądze podatników powinny być wydawane tylko na to co jest konieczne i na nic innego. Taki jest szwedzki model działania.”[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzkie biura wystawiane na sprzedaż jako potencjalne miejsca na ośrodki dla uchodźców

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...