Szwedzki rząd zamierza wprowadzić nowe prawo przeciwko wykorzystywaniu żebrzących

Szwedzki rząd zamierza zaostrzyć prawo w celu powstrzymania wykorzystywania osób żebrzących. Zwiększone zostaną kary oraz wprowadzony będzie nowy rodzaj przestępstwa ‘wykorzystywanie ludzi’.

W Szwecji istnieje duży problem z biednymi osobami, które są sprowadzane do tego kraju, a następnie zmuszone do pracy w ciężkich warunkach lub do żebrania. W zeszłym tygodniu policja rozbiła całą grupę sprowadzającą z Bułgarii biedne osoby, które w Szwecji musiały żebrać i oddawać wszystkie otrzymane pieniądze.

Aby zapobiegać takim zjawiskom rząd koalicji Socjaldemokraci-Zieloni zamierza zapisać w kodeksie nowy rodzaj przestępstwa ‘wykorzystywanie ludzi.’

„Wypełni to dwie prawne luki. Pierwsza to sytuacja, gdy ktoś zarabia na innych osobach żebrzących dla niego, dzisiaj nie jest to objęte prawami dotyczącymi handlu ludźmi. Drugim przypadkiem jest zatrudnianie ludzi w kompletnie nie nadających się do tego warunkach,” wyjaśnił minister sprawiedliwości Morgan Johansson.

„Dziś mamy taką sytuację, której nie było 5 lub 10 lat temu i wiele osób w Szwecji funkcjonuje w takich warunkach. Dlatego właśnie potrzebujemy takich rozwiązań prawnych,” dodał minister.

Dzisiaj problemem są między innymi żebrzący, którzy są zmuszani do zapłaty za możliwość siedzenia i żebrania w konkretnym miejscu albo są zmuszani siłą i groźbami do żebrania a także odbierane są im wszystkie otrzymane pieniądze.

„Zdarza się, że regularnie pojawiają się osoby zabierające żebrzącym uzbierane pieniądze, albo że ludzie są wypędzani w długi i następnie zmuszani od ich odpracowania,” powiedział Johansson.

Osoby, których podania o azyl zostały odrzucone, ale pozostały one w kraju, są kolejną grupą bardzo narażoną na wykorzystywanie:

„Mogą one bardzo łatwy sposób zostać wykorzystane przez bezwzględnych pracodawców. Pracują za 10 koron za godzinę i mieszkają w piwnicy.”

Johansson powiedział, że rząd chce, aby osoby łamiące prawo były rzeczywiście karane. Za wykorzystywanie ludzi maksymalna kara będzie wynosić 4 lata więzienia. Za wyjątkowe wykorzystywanie ludzi minimalna kara będzie wynosić 2 lata więzienia a maksymalna 10 lat.

Minimalne i maksymalne kary za handel ludźmi i przestępstwa z dziedziny wykorzystywania innych osób także zostaną zwiększone.

Rząd chce, aby nowe prawo obowiązywało od lipca 2018 roku.

„Jak tylko to prawo wejdzie w życie, wiele osób zostanie pociągniętych do odpowiedzialności. Jednocześnie będzie to mocny sygnał prewencyjny – jasne wskazanie wszystkim potencjalnym sprawcom, że jest taki przepis i że mogą oni zostać ukarani,” podsumowuje Johansson.

Większość mieszkańców Sztokholmu popiera zakaz żebrania

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki rząd zamierza wprowadzić nowe prawo przeciwko wykorzystywaniu żebrzących

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...