Nieletni uchodźcy, którzy przybyli do Szwecji bez opiekunów, są wyjątkowo narażenie na złe zjawiska społeczne

Nieletni uchodźcy bez opiekunów są mocno narażeni na wszelkie złe społeczne zjawiska występujące w Szwecji, tak ostrzega organizacja zajmująca się prawami dzieci.

Według programu radiowego Ekot, cytującego organizację Ombudsman, nieletni samotni uchodźcy, którzy znikają z miejsc swojego pobytu są narażenie na kontakt ze światem kryminalistów i prostytucji.

W Szwecji od 2014 roku ponad 1,700 młodych osób i dzieci zaginęło.

Ombudsman dotarło do 41 takich osób i przeprowadziło z nimi wywiady. Wiele z dzieci opowiedziało, że doświadczyło przemocy, gróźb i ataków w domach w których przebywali.

„Te dzieci powiedziały, że nie miały innego wyboru. Nie mogli dłużej w miejscu, gdzie na przykład byli narażeni na seksualne ataki ze strony osób, które miały się nimi opiekować,” powiedziała Anna Hildingson Boqvist z Obmbudsman w programie Ekot.

Organizacja ta uważa, że Szwecja powinna robić więcej w sprawie zapewnienia domów i miejsc pobytu, gdzie dzieci byłyby bezpieczne i opiekowaliby się nimi przygotowani do tego ludzie. Szwecja powinna także zająć się odszukaniem tych, którzy uciekli i pozostają zaginieni.

Wcześniej w tym roku organizacja Ombudsman alarmowała już, że wielu młodych uchodźców nie otrzymuje odpowiedniej opieki zdrowotnej związanej z ich stanem psychicznym i traumatycznymi przeżyciami jakich doznali. Ostrzegali oni, że nieletni uchodźcy komunikują się ze sobą na zamkniętych forach dyskusyjnych w celu planowania samobójstw. Wielu z nich pisało tam, że jeśli ich wnioski a azyl będą odrzucone i zostaną oni deportowani to i tak umrą.

W 2015 roku około 31,000 nieletnich uchodźców bez opieki złożyło podania o azyl, przed wprowadzeniem w listopadzie ostrzejszych kryteriów. Do dzisiaj decyzję otrzymało 28,400 z nich. Nieznaczna większość 13,400 otrzymało zgodę na pobyt w Szwecji, a 11,500 otrzymała decyzję odmowną, pozostałe 2,700 wniosków zostało anulowane, na przykład, jeśli ktoś wycofał wniosek.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Nieletni uchodźcy, którzy przybyli do Szwecji bez opiekunów, są wyjątkowo narażenie na...

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...