-Reklama-

W południowej Szwecji zatrzymano dużą grupę osób zajmującą się sprowadzaniem do tego kraju obywateli Bułgarii, którzy następnie byli zmuszani do żebrania i oddawania uzbieranych w ten sposób pieniędzy.

Policyjna akcja przeciwko zorganizowanym handlarzom ludźmi miała miejsce w okręgach Kronoberg oraz Kalmaz a także w samej Bułgarii i była przeprowadzona przy współpracy służb szwedzkich i bułgarskich.

„Jesteśmy w trakcie bardzo intensywnego śledztwa, którym uderzyliśmy w międzynarodową grupę przestępczą wykorzystującą najbiedniejszych bułgarskich obywateli do żebrania w Szwecji. Organizacja ta czerpała zyski odbierając żebrzącym otrzymane pieniądze,” powiedział Mattias Sigfridsson, dowodzący wydziałem ds. przestępczości zorganizowanej w policji w południowej Szwecji.

Operacja rozpoczęła się w kwietniu tego roku, kiedy w Växjö został napadnięty i porwany obywatel Bułgarii. Dwóch mężczyzn zostało za to przestępstwo skazanych na kary więzienia.

W czasie trwania tego śledztwa policjanci trafili na ślad kryminalnej organizacji zlokalizowanej w Växjö i odkryli, że sprowadza ona obywateli Bułgarii, aby dla niej żebrali.

„Nasze analizy tej organizacji kryminalnej pokazują, że w latach 2016-2017 zarobiła ona miliony na sprowadzaniu do Szwecji najbiedniejszych osób i zmuszaniu ich do żebrania,” dodał Sigfridsson.

Według policji łącznie z Bułgarii do Szwecji zostało sprowadzonych 20 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzna w wieku od 20 do 40 lat.

We wtorek policja poinformowała, że 4 mężczyzn oraz kobieta, w wieku 20-40 lat zostało w Szwecji aresztowanych pod zarzutem przemytu ludzi. Piąty mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Tymczasowo zatrzymanych zostało także w Bułgarii 3 mężczyzn w wieku 40 i 60 lat. W sprawie dwóch z nich rozpoczęto procedurę ekstradycji do Szwecji, trzeci jest na wolności, ale ma za nim zostać wystawiony międzynarodowy list gończy.   

Większość mieszkańców Sztokholmu popiera zakaz żebrania