W przeciwieństwie do wcześniejszych migrantów azylowych z krajów Trzeciego Świata, od uchodźców z Ukrainy oczekuje się, że sami zadbają o swoje utrzymanie w Szwecji. Zostało to ogłoszone przez minister pracy Evę Nordmark
Dyrektywa o uchodźcach, którą Unia Europejska postanowiła aktywować, pozwala między innymi na przyznanie osobom uciekającym z Ukrainy pozwolenia na pobyt z tymczasową ochroną.
Zezwolenie na pobyt jest początkowo ważne do 4 marca 2023 roku, ale istnieje możliwość przedłużenia go o kolejne dwa lata.
„Wielu, którzy przyjeżdżają teraz, chce zacząć pracować. Punktem wyjścia jest też to, że powinni być w stanie utrzymać się dzięki pracy lub własnym oszczędnościom. Osoba, która otrzyma pozwolenie na pobyt z tymczasową ochroną na mocy Dyrektywy w sprawie uchodźców masowych, otrzyma również pozwolenie na pracę” – powiedziała minister pracy i spraw społecznych Eva Nordmark na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Osoby posiadające pozwolenie na pobyt z ochroną tymczasową, które mają prawo do pracy w Szwecji, mają również możliwość zarejestrowania się jako osoby poszukujące pracy w Arbetsförmedlingen. Według rządu jest już wiele tymczasowych wakatów, o które można się ubiegać.
„Widzieliśmy już przykłady pracodawców, którzy są zainteresowani zatrudnianiem osób z Ukrainy. To jest bardzo mile widziane. Wszystkim pracodawcom, którzy potrzebują pracowników, chciałabym powiedzieć, że jeśli jeszcze nie macie kontaktu z Arbetsförmedlingen, skontaktujcie się z nami” – powiedziała Eva Nordmark.
- Szwedzkie media: Narastający konflikt między Polską a Ukrainą – czy Polska zostanie wciągnięta w wojnę?
- Epidemia mykoplazmy w Danii: wzrost zachorowań także w Szwecji
- Duże wzrosty cen przekąsek i produktów mlecznych w Szwecji
- Najwyższe podwyżki czynszów w Szwecji w 2025 roku
- Bezrobocie w Szwecji rośnie, a młodzież najmocniej odczuwa skutki