Pierwszy raport szwedzkiej komisji koronawirusa

Szwecja nie zdołała ochronić mieszkańców domu opieki przed koronawirusem, a winę za to ponosi rząd – choć inne poszczególne urzędy i władze ponoszą odpowiedzialność – tak wynika z pierwszego raportu krajowej komisji ds. koronawirusa.

We wtorek zaprezentowano pierwszy raport, który dotyczy w szczególności postępowania z pandemią w sektorze opieki nad osobami starszymi. Końcowy raport, obejmujący wiele aspektów tego podejścia, spodziewany jest na początku 2022 r.

“Oprócz ogólnego rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie, czynnikiem, który miał największy wpływ na liczbę przypadków zachorowań i zgonów spowodowanych przez Covid-19 w szwedzkich domach opieki, są niedociągnięcia strukturalne, które od dawna są dobrze znane. Niedociągnięcia te doprowadziły do nieprzygotowania i złego wyposażenia domów opieki w celu opanowania pandemii. Pracownicy zatrudnieni w sektorze opieki nad osobami starszymi byli w dużej mierze pozostawieni sami sobie, aby poradzić sobie z kryzysem”.

Środki wprowadzone na wiosnę przyszły zbyt późno i były niewystarczające, jak wynika z raportu – mimo że wcześnie wiadome było, że osoby starsze i mieszkańcy domów opieki są grupą wrażliwą. Komisja stwierdziła na przykład, że zakaz wizyt w domach opieki powinien był zostać wprowadzony wcześniej – ale również stwierdzono, że powinien istnieć wyraźny wyjątek dla wizyt do osób u kresu życia.

Komisja przeprowadzi dalsze raporty dotyczące reakcji Szwecji na koronawirusa, w nowych raportach mają zostać przedstawione ogólniejsze oceny postępowania w przypadku pandemii, a także szczegółowe kwestie, takie jak zapewnienie środków ochrony indywidualnej oraz strategia testowania i śledzenia kontaktów. 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...