Rząd Szwecji planuje zaostrzenie przepisów dotyczących przymusowych małżeństw oraz tzw. małżeństw honorowych. Propozycje obejmują m.in. wyższe kary więzienia, nowe definicje przestępstw i dopuszczenie tajnego podsłuchu w postępowaniach karnych.
Według ministra sprawiedliwości Gunnara Strömmera, zmiany mają odzwierciedlać poważny charakter tych naruszeń praw człowieka i wzmocnić ochronę ofiar.
– Przez zbyt długi czas społeczeństwo nie reagowało wystarczająco stanowczo na przemoc i represje związane z honorem – podkreśla Strömmer.
Więzienie za nakłanianie do małżeństwa
Obecnie, aby uznać działanie za przestępstwo przymusu małżeńskiego, musi wystąpić groźba, przemoc lub wykorzystanie słabej pozycji ofiary. Teraz rządowi eksperci, w tym Viveca Lång, proponują rozszerzenie definicji o przypadki nakłaniania do zawarcia małżeństwa – nawet bez fizycznego przymusu.
Zmianie ulegnie również zakres kar:
- dotychczas: do 4 lat więzienia,
- po zmianach: od 6 miesięcy do 6 lat więzienia.
Nowe przepisy obejmą także przypadki, w których dziecko lub młoda osoba jest wysyłana za granicę w celu zawarcia małżeństwa – nawet jeśli małżeństwo nie dojdzie do skutku.
Nowa definicja przestępstwa podróży w celu zawarcia małżeństwa
Eksperci proponują wprowadzenie osobnego przestępstwa: „podróż w celu zawarcia małżeństwa”, które ma zastąpić dotychczasowe pojęcie wprowadzenia w błąd.
W przypadku dzieci, przestępstwo będzie uznawane niezależnie od tego, czy użyto przemocy, gróźb czy manipulacji.
Kary również zostaną zaostrzone:
- obecnie: do 2 lat więzienia,
- po zmianie: do 4 lat więzienia.
Tajny podsłuch i zakaz uznawania poligamii
Kolejną zmianą ma być umożliwienie policji stosowania tajnych podsłuchów w śledztwach dotyczących przymusowych małżeństw i małżeństw dzieci. To ma wzmocnić możliwości operacyjne organów ścigania.
Eksperci rekomendują także likwidację wyjątków, które pozwalały dotąd uznawać niektóre zawarte za granicą małżeństwa, w tym poligamiczne.
📅 Kiedy zmiany wejdą w życie?
Nowelizacja przepisów została przekazana do konsultacji i – zgodnie z planem – wejdzie w życie 1 lipca 2026 roku.