Szwedzki król: „Nie musicie jeść krwistych steków każdego dnia”

Karol XVI Gustaw, znany ze swojego zeszłorocznego apelu o zakaz korzystania z wanien, znów ma dla Szwedów rady dotyczący środowiska naturalnego i zdrowia. Tym razem na temat mięsa i słodyczy.

[sociallocker]„To bardzo zdrowo jeść mięso, ale nie musicie jeść krwistych steków każdego dnia. Malinowych żelków też nie. Powinniście pomyśleć o zrównoważonej diecie i jeść wszystkiego po trochu,” powiedział szwedzki król w długim wywiadzie udzielonym gazecie Aftonbladet.

Król dodał, że sam podjął decyzję o ograniczeniu ilości czerwonego mięsa i popularnych w Szwecji słodkich żelków, raczej z powodów zdrowotnych niż dbania o środowisko.

To nie pierwsza sytuacja, gdy król pojawia się w światowych nagłówkach z tematem związanym ze zdrowym życiem i dbaniem o środowisko naturalne.

W zeszłym roku sugerował on, że używanie wanien powinno zostać zakazane, po tym jak musiał skorzystać z wanny, gdyż w jego hotelowym apartamencie nie było prysznica.

„Zareagowałem na to, że nie mogłem skorzystać z prysznica, gdyż w hotelowej łazience takiego nie było. Gdy jesteś zły, że musisz skorzystać z wanny to znaczy, że wszystko idzie w dobrym kierunku.”

Znany ze swojej dużej floty samochodów król, wcześniej ujawnił, że jeździ hybrydowym Volvo, zasilanym zarówno benzyną jak i prądem z akumulatorów.

Jednak pytanie o recykling na zamku Drottningholm, gdzie poza Sztokholmem mieszka rodzina królewska, był wyraźnie zaskoczony.

„Zadajesz za dużo pytań. Nie mam czasu na udzielanie tylu odpowiedzi. To bardzo trudne pytanie,” powiedział reporterowi. „Osobiście staram się poddawać recyklingowi co tylko mogę. Wiele lat temu zapytaliśmy się co się dzieje z naszymi śmieciami i zorganizowaliśmy mała seminarium na ten temat z władzami gminy. Teraz jest tam miejsce gdzie można pójść i oddać śmieci do recyklingu.”

Król, który skończy 70 lat w tym miesiącu, niedługo po raz piąty zostanie dziadkiem. Jego synowa księżna Zofia spodziewa się pierwszego dziecka jej i księcia Karola Filipa.

Najstarsza córka króla, księżna Wiktoria i jej maż książę Daniel maja dwójkę dzieci: czteroletniego księżną Estelle oraz nowonarodzonego księcia Oskara. Księżniczka Magdalena mieszka obecnie w Londynie z dwójką dzieci, księżną Leonore i księciem Nicolasem, oraz jej brytyjsko-amerykańskim mężem Chrisem O’Neillem. Król jednak przyznał, że do tej pory nie zajmował się zbyt aktywnie wnukami.

„Powiem szczerze, to nie zdarza się zbyt często. Jesteśmy bardzo zajęci. Ostatnio czytałem wywiad z księżną Magdaleną gdzie ujawniła, że jako dziecko tęskniła za rodzicami, gdyż tak często nas nie było. Zawsze cierpieliśmy kiedy musieliśmy wyjść, było to trudne zarówno dla nas jak i dla niej. Powiedziała o tym w wywiadzie i byłem tym bardzo poruszony.”

„Obecnie [wnuki] są takie małe, że nie ma za dużo zajęć, które można z nimi robić. Estelle już podrasta, więc prawdopodobnie będzie więcej okazji do wspólnego spędzania czasu.”[/sociallocker]

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...