Według nowego raportu wyjście Wielkiej Brytanii z UE może kosztować Szwecję 8,200 miejsc pracy i 18 miliardów koron strat w PKB w 2020 roku.
Raport Sztokholmskiej Izby Handlu oraz Oxford Economics przewiduje, że Sztokholm w powodu swoich licznych powiązań z gospodarczych i finansowych z Londynem mocno ucierpi z powodu Brexitu.
Wielka Brytania jest czwartym największym rynkiem eksportowym Szwecji, a w 2015 roku dla Sztokholmu była największym rynkiem eksportowym.
Raport stwierdza, że jeśli Wielka Brytania opuści UE w przyszłym roku na warunkach Światowej Organizacji Handlu(WTO) – czyli będzie to najtwardsza wersja Brexitu – to szwedzkie PKB spadnie o 0,3 procent poniżej oczekiwanego wyniku. Łączna strata na koniec 2020 roku może sięgnąć nawet 18 miliardów koron. Jeszcze mocniej oczywiście ucierpi sama Wielka Brytania, której PKB spadnie o 2 procent. Łagodna wersja Brexitu – z podpisaniem wielu umów o wolnym handlu – będzie oznaczała i tak spadek PKB Szwecji o 0,2 procenta w przyszłej dekadzie.
Ann Linde szwedzka minister ds. stosunków europejskich i handlu powiedziała, że raport podkreśla negatywne skutki Brexitu dla Szwecji:
„Raport potwierdza nasze wcześniejsze obawy: Brexit w każdej formie negatywnie wpłynie na nasz handel z Wielką Brytanią.” Minister skrytykowała także brytyjską pozycję negocjacyjną:
„Wielka Brytania wciąż nie określiła swojej pozycji. Istnieją pewne ogólniki, ale my potrzebujemy szczegółów.”
Andreas Hatzigeorgiou, główny ekonomista Sztokholmskiej Izby Handlu, jeden z autorów raportu powiedział, że nie ma gwarancji na to, że Brexit zostanie wykonany w najłagodniejszej formie:
„Jest wciąż zbyt wcześnie, aby wykluczyć scenariusz twardego Brexitu, pozostało jeszcze zbyt wiele rzeczy do załatwienia. Dlatego właśnie Brexit cały czas stanowi problem dla całej Szwecji.”
Ulf Pehrsson, wicedyrektor koncernu telekomunikacyjnego Ericsson powiedział, że Brexit będzie miał zły wpływ na szwedzki biznes:
„To będzie wpływ negatywny. Handel i inwestycję otrzymają bardzo negatywny impuls.”
Szwedzki producent sprzętu AGD Electrolux potwierdza, że negatywne oddziaływanie już jest obecne:
„Rynek w Wielkiej Brytanii stracił impet i popyt spadł już od trzeciego kwartału 2016 roku. W 2017 roku popyt był mniejszy o 5 procent niż rok wcześniej,” powiedział dyrektor Jonas Samuelsson.
Mocno powiązane z brytyjskim rynkiem jest także szwedzko-brytyjska firma farmaceutyczna AstraZeneca. Jan-Olof Jacke, dyrektor AstraZeneca Sweden powiedział, że jego firma uważa Brexit za wyzwanie dla całej branży farmaceutycznej. Dodał on także, że z powodu Brexitu coraz więcej działalności przenoszą oni do ośrodka w Södertälje w pobliżu Sztokholmu.
„Obecnie nowe leki testujemy w Wielkiej Brytanii, ale teraz musimy być przygotowani do wykonywania tego w Szwecji,” powiedział dyrektor autorom raportu.