fbpx

Norwegia zezwala na kościelne śluby osób tej samej płci

W poniedziałek przywódcy Kościoła Norweskiego (Den Norske Kirke) zatwierdzili nowe zasady dotyczące udzielania ślubów kościelnych, zezwalające na małżeństwa osób tej samej płci.

Konferencja Biskupów (Kirkemøtet) dopuściła jednopłciowe małżeństwa w głosowaniu 88 głosami za i 32 przeciwnymi. Decyzja ta kończy trwającą od dwóch dekad dyskusję.

„To wspaniały dzień dla mnie, dla Åpen folkekirke (Kościół otwarty na ludzi) oraz Kościoła Norweskiego. W końcu będziemy celebrować miłość niezależnie od tego kogo się kocha,” powiedział na konferencji w Trondheim Gard Sandaker-Nilsen.

W weekend 15 z 23 członków komitetu powiedziało, że konferencja powinna dopuścić małżeństwa jednopłciowe w poniedziałkowym głosowaniu.

Biskupi i inni oficjele kościoła zgodnie ze swoimi tradycyjnymi uprawnieniami mogli nie zgodzić się na małżeństwa jednopłciowe. Jednak osoby tej samej płci mają prawo wziąć ślub w kościele nawet jeśli oficjalni przedstawiciele nie będą chcieli go udzielić.

Åpen folkekirke (Kościół otwarty na ludzi) namawiał do akceptacji małżeństw jednopłciowych od wrześniowych wyborów w kościele.

„Åpen folkekirke wierzy, że małżeństwo jest zobowiązaniem i ceremonią dotyczącą dwóch osób, niezależnie czy jest to dwóch mężczyzn, dwie kobiety, czy kobieta i mężczyzna,” powiedział Sandaker-Nilsen.

Kościół Norweski ostatnio dyskutował nad małżeństwami jednopłciowymi w 2014 roku, wtedy jednak pomysł ten nie uzyskał wystarczającego poparcia. Poniedziałkowa debata w Trondheim pokazała, że ciągle istnieje w kościele duży opór przeciwko takim małżeństwom.

„Z mojej strony i strony tysięcy osób, które tutaj reprezentuję, rozczarowanie, żal i niepewność są bardzo wielkie. Rozczarowanie i smutek ponieważ dzisiaj wprowadzamy doktrynę, którą diecezja uznała w 1997 roku za herezję. To jest sprzeczne z Biblią i tym co głosił Jezus na temat małżeństwa,” powiedział Rolf Magne Haukalid, jeden z wielu oponentów przemawiających przed głosowaniem.

Norwegia jest jednym z najbardziej liberalnych krajów w Europie, jeśli chodzi o prawa homoseksualistów. Cywilne małżeństwa jednopłciowe oraz adopcja przez pary homoseksualne są tam legalne od 2009 roku, a Kościół Norweski dopuszcza wyświęcanie homoseksualistów.

Jednak w sprawie kościelnych małżeństwo jednopłciowych, sąsiednie państwa skandynawskie szybciej podejmowały decyzje. Szwecja dopuściła kościelne małżeństwa jednopłciowe w 2009 roku, a Dania w 2012 wydała przepisy nakazujące wszystkim kościołom dopuszczanie małżeństwo osób tej samej płci, jednak księża mogą odmówić prowadzenia takiej ceremonii i poprosić innego duchownego o poprowadzenie jej w zastępstwie.

Prawo wprowadzone w Norwegii w 2008 roku pozwoliło parom jednopłciowym na zawieranie cywilnego małżeństwa, tak jak parom heteroseksualnym , jednak nie nakazało przyjęcia takie stanowiska kościołowi, który do wczoraj nie chciał tego przyjąć.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia zezwala na kościelne śluby osób tej samej płci

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.