Szwedzki Icehotel w tym roku jeszcze bardziej niesamowity niż zwykle

Nieopodal Kiruny, w szwedzkiej Laponii, po raz kolejny wybudowano Icehotel – hotel w całości powstały z lodu i śniegu. Słynna budowla stawiana jest na nowo każdej zimy i przez kolejne tygodnie cieszy się olbrzymim zainteresowaniem turystów. W realizacji projektu wykorzystywane są bryły zamarzniętej wody z pobliskiej rzeki Torne. Hotel ustoi na północy Szwecji aż do wiosny.

Każdy z pokoi hotelowych to pomysł innego projektanta lub zespołu artystycznego. Zazwyczaj w realizację angażowani są designerzy z całego świata, jednak w 2020 roku trudno było o ścisłą współpracę więcej niż jednego kraju. W rezultacie powstał wspaniały hołd dla Szwecji.

„Z powodu pandemii koronawirusa musieliśmy przybrać inną strategię. Trzydzieste pierwsze odsłonięcie Icehotel będzie niezapomniane. Koncepcje wizualne są pomysłem dwudziestu czterech szwedzkich artystów. Goście będą zahipnotyzowani, wezmą udział w ucieczce od rzeczywistości – jakże nam wszystkim potrzebnej”, zapowiadał jeszcze niedawno Luca Roncoroni, dyrektor kreatywny Icehotel.

W ofercie gości znalazło się dwanaście wyjątkowych apartamentów wykonanych w całości z lodu. Osobno funkcjonuje jeszcze Icehotel 360 – hotel działający przez cały rok, z dostępem do baru. Liczy on sześć niesamowitych pokoi.

Jeden z pokoi gościnnych nazwa się „Toybox” i zaprojektowany został jako pokój „dziecięcy” – znajdują się w nim lodowe rzeźby w kształcie zabawek. W pokoju nazwanym „Łaźnią” umieszczono lodowe elementy wzorowane na wnętrzach klasycznych skandynawskich saun. Pokój „You Are Here” przypomina wnętrze mózgu.

Każdy z apartamentów ma umiejscowiony wewnątrz kod alfanumeryczny QR. Skanując go, możemy usłyszeć nagranie audio, a głos „przewodnika” opowiada, jakie inspiracje mieli projektanci, tworząc nasz pokój.

Icehotel mieści się w wiosce Jukkasjärvi, około 200 km od koła podbiegunowego. Temperatura w hotelu wynosi średnio −5 °C. Według szacunku ekspertów Icehotel ustoi w swoim obecnym miejscu do 11 kwietnia 2021 roku.

Dla osób, którzy tej zimy nie mogą dotrzeć do szwedzkiej Laponii, hotel we współpracy z firmą turystyczną Discover the World udostępnił wirtualną wycieczkę.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...