fbpx

6 przebojów Marie Fredriksson, które musisz posłuchać.

We wtorek świat muzyki pogrążył się w żałobie. Wokalistka szwedzkiego zespołu Roxette, Marie Fredriksson, zmarła w wieku zaledwie 61 lat, przegrywając siedemnastoletnią walkę z rakiem.

Pop-rockowy duet (który Fredriksson tworzyła wspólnie z Perem Håkanem Gessle) sprzedał ponad sześćdziesiąt milionów swych płyt i w 2003 roku otrzymał od Karola XVI Gustawa „Królewski Medal z Niebieską Wstęgą”. Było to gestem wsparcia dla chorującej na nowotwór mózgu artystki. Do 2016 r. zespół Roxette wydał jedenaście albumów studyjnych.

Na swoim koncie duet ma wiele pamiętnych przebojów. Tuż po śmierci Fredriksson warto do nich wrócić.

„It Must Have Been Love”

„To musiała być miłość, ale nastał jej kres”. Słynny wers z refrenu piosenki dziś ma jeszcze bardziej poruszające znaczenie niż dotychczas. Utwór wydano w Szwecji zimą 1987 i miał on zostać bożonarodzeniowym przebojem. Jego podtytuł brzmiał zresztą „Christmas for the Broken Hearted”. Singel zyskał jednak sławę trzy lata później, kiedy trafił na ścieżkę dźwiękową z filmu „Pretty Woman”.

Zdobył pierwsze miejsca na listach w Danii, Norwegii, Australii, USA czy Kanadzie. W Polsce był wielkim hitem radiowej „Trójki”. To mocna i pokrzepiająca piosenka, która fanom Roxette pozwoli przetrwać najcięższe chwile.

„Listen to Your Heart”

Utwór, który szturmem wspiął się na szczyt notowania „Billboard” Hot 100. Napisany został przez Pera Gessle i Matsa Perssona – panowie tworzyli w przeszłości grupę Gyllene Tider.

Gessle tak opisał „Listen to Your Heart”: „To potężna ballada. Ja i Marie próbowaliśmy w niej odtworzyć styl amerykańskiej muzyki rockowej – to miał być kawałek, który okaże się absurdalnie wielkim hitem w radiostacjach USA.”

Udało się. Piosenka była w Stanach przebojem: zresztą nie tylko radia rockowego, ale też w formacie adult contemporary.

„Sparvöga”

„Sparvöga” była solowym singlem Marie Fredriksson. W dosłownym tłumaczeniu tytuł oznacza „Oko Wróbla”. To piosenka zagrzewająca do chwytania dnia takiego, jakim jest, i do snucia wielkich marzeń o życiu. Bo wszystko może się spełnić.

Utwór wydano w lutym 1989 roku i zajął on szóste miejsce w szwedzkim notowaniu Sverigetopplistan. Jeśli chcecie posłuchać innych nagrań Marie w jej rodowitym języku, polecamy „Tro” i „Ännu Doftar Kärlek”.

„Milk and Toast and Honey”

Lekka, idylliczna piosenka z albumu „Room Service”. Wydana została w 2001 roku, na kilka miesięcy przed tym, jak u Marie zdiagnozowano nowotwór mózgu. Później artystka pisała w swojej autobiografii: „Powoli zaczynałam czuć się rozczarowana swoją pracą. Byłam ignorowana przez sztab mężczyzn, którzy współpracowali z Roxette.”

Gessle i Fredriksson postanowili zrobić sobie krótką przerwę od muzyki. Do 2011 roku wydali tylko cztery single i robiło się o nich coraz ciszej. Wrócili jednak z nowym albumem („Charm School”), który był w Szwecji sukcesem komercyjnym.

„The Look”

Klasyczne Roxette. Był to pierwszy z czterech singli zespołu, które uplasowały się na 1. miejscu amerykańskiej listy „Billboard” Hot 100. To chyba jedna z najbardziej przebojowych kompozycji duetu. Trudno słuchać tego utworu i nie nucić pod nosem: „La-la-la-la-la-she’s got the look!”

Z sukcesem nagrania w Stanach wiąże się ciekawa historia. Amerykański student z wymiany, Dean Cushman, wrócił do Minneapolis po pobycie na obczyźnie i zaczął naciskać na lokalne stacje radiowe, by grały „The Look”. Kawałek spodobał się słuchaczom na tyle, że wszedł na listę Hot 100 jeszcze zanim Roxette zaczęło promocję singla w programach telewizyjnych.

Dressed for Success

Kolejny hit zespołu Roxette. Choć dobrze sprzedał się na całym świecie, Fredriksson nie wspomina jego nagrywania pozytywnie:

„Byłam wściekła po wyjściu ze studia. Cała sesja nagraniowa poszła nam źle, kłóciliśmy się o to, jak powinna brzmieć warstwa instrumentalna. Kiedy piosence zmieniono tonację, myślałam, że padnę – ciężko było to zaśpiewać. Ale dopięłam swego, cały mój wokal nagraliśmy za jednym zamachem.”

W głosie Marie słychać ostry gniew i typową dla niej zadziorność. Według wielu fanów to jedna z najlepszych piosenek zespołu.

Inne utwory Marie które musisz posłuchać.

Spending My Time, Fading Like A Flower, Joyride, How Do You Do!, Sleeping In My Car

Ostatni koncert Roxette w Warszawie w 2015 roku.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji 6 przebojów Marie Fredriksson, które musisz posłuchać.

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...