Szwedzki gwiazdor kina akcji Dolph Lundgren potępił liczbę gwałtów, które mają miejsce w jego ojczyźnie, twierdząc, że kraj ten nie potrafi chronić kobiet przed gwałtem.
Legenda filmów akcji z lat 80. Lundgren skomentował to w tym tygodniu na swoim profilu na Instagramie, mówiąc: “Niestety, moja ojczyzna Szwecja nadal nie potrafi chronić swoich kobiet przed gwałtem.”
“W minionym tygodniu trzech mężczyzn zostało skazanych za zbiorowy gwałt na niepełnosprawnej dziewczynce – jeden z napastników dostał 4 lata, pozostali dwaj po 2 lata pozbawienia wolności. Inny mężczyzna został skazany na 4 lata za wielokrotne gwałcenie swojej córki”, powiedział i przedstawił te przypadki z innym mężczyzną, który został skazany na 11 lat więzienia za sprzedaż narkotyków przez Internet.
“Szwecja ma najwyższy wskaźnik gwałtów na głowę mieszkańca w Europie i jeden z najwyższych na świecie”, dodał Lundgren.
Według raportu z 2019 roku, w Szwecji w ciągu dziesięciu lat odnotowano 33-procentowy wzrost liczby przypadków gwałtu zgłaszanych władzom, chociaż część tego wzrostu przypisuje się zmianom w szwedzkim prawie w 2018 roku, kiedy to rząd zatwierdził ustawę klasyfikującą seks bez zgody jako gwałt.
W 2020 r. liczba zgłoszonych gwałtów ponownie wzrosła, ale według Krajowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (Brå) liczba gwałtów na dorosłych kobietach pozostała w zasadzie taka sama jak rok wcześniej, ale liczba zgłoszonych aktów wykorzystywania seksualnego wobec dzieci wzrosła o 16 procent – w 2020 r. zgłoszono 3 950 gwałtów na dzieciach.
W ubiegłym roku badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Lund wykazały, że większość osób skazanych za gwałt w Szwecji to migranci lub osoby pochodzące ze środowisk migracyjnych, przy czym prawie połowa skazanych to osoby urodzone poza Szwecją.
- Zmiana pogody w Szwecji – nadciąga pierwszy śnieg
- Gospodarka Szwecji: Kluczowe ogłoszenia mogą wpłynąć na kurs korony szwedzkiej
- Krajowy tydzień kontroli prędkości na drogach w Szwecji
- Gotowość Szwecji na wypadek kryzysu zagrożona przez brak gotówki
- Szwedzi znów optymistyczni – koniec niepewności gospodarczej?