Czternastoletniej imigrantce w ciąży pozwolono mieszkać z jej dorosłym ‘mężem’ aż zaczął on ją gwałcić

Szwedzkie władze zezwoliły 14-letniej ciężarnej imigrantce na mieszkanie ze swoim 25-letnim ‘mężem’. Kilka miesięcy później został on aresztowany za gwałty na nieletniej ‘żonie’.

Czternastolatka przyjechała do Szwecji w grudniu 2015 roku i w momencie przyjazdu była już w ciąży. Władze zezwoliły jej na zamieszkanie w ośrodku dla uchodźców w Gnosjö, aby mogła przebywać ze swoim ‘mężem’, którego jak twierdziła poślubiła kilka miesięcy wcześniej.

Po tym jak 25-letni imigrant został aresztowany za gwałty na nieletniej Szwedzki Komitet Spraw Socjalnych przeniósł ją do domu dla nieletnich uchodźców. Przypadek ten jest obecnie obiektem śledztwa Inspektoratu Zdrowia i Opieki Socjalnej (IVO), napisał szwedzki magazyn prawny Dagens Juridik.

Według ustaleń IVO Komitet Spraw Socjalnych przestał się kontaktować z nieletnią imigrantką po tym jak zamieszkała ona z jej starszym mężem. Według IVO kontakty takie zostały wznowione dopiero po aresztowaniu mężczyzny za gwałty na ‘żonie’.

Według IVO osoby zajmujące się sprawą dziewczyny powinny zdawać sobie sprawę, że ‘niezależnie od miejsca jej przebywania wymagała ona natychmiastowej opieki.’

„Taka opieka powinna być udokumentowana,” napisano w raporcie, który dodaje również, że powinni oni „rozważyć złożenie zawiadomienia do policji o popełnieniu przestępstwa w stosunku do osoby nieletniej.”

Do tej pory reakcją gminy na raport IVO była obietnica, że przyjrzą się oni swoim ‘niedociągnięciom’ oraz zapewnienie, że opracują instrukcję jak działać w podobnych przypadkach. Do tej pory IVO nie podjęło żadnych konkretnych decyzji i dalej prowadzi postępowanie w sprawie działań lokalnych władz.

Nieletnie żony są wraz z napływającymi do Europy imigrantami coraz częstszym zjawiskiem. W Niemczech raportu mówią nawet o 1,000 małżeństw z dziećmi, ale wiele osób uważa, że ta liczba jest znacznie większa.

Takie przypadki nie są także nieznane w Skandynawii. W zeszłym roku sąd w Danii uznał, że brak zgody na małżeństwo nieletniej dziewczyny z dorosłym imigrantem było naruszeniem ich praw pomimo tego, że jest to sprzeczne z prawem duńskim.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...