fbpx

Szwedzka policja pomyliła nastolatka z podejrzanym o gwałt

Szwedzka policja przeprosiła za niedokładne sprawdzenie tożsamości 17 latka, który przez pomyłkę został zamknięty i oskarżony o gwałt.

Gazeta Helsingborgs Dagblad informuje, że policjanci pojawili się w szkole w południowej Szwecji w zeszłym roku i poprosili chłopca żeby poszedł z nimi, nie podając mu żadnej przyczyny takiego działania.

Zamiast tego zadzwonili oni do jego matki i powiedzieli jej, że zatrzymali syna, gdyż jest podejrzewany o dokonanie gwałtu.

Matka natychmiast poinformowała policjantów, że syn w czasie dziania się przestępstwa przebywał w domu 60 km, od miejsca zdarzenia.

„Nie pomogło również to, że powiedziałam iż nie zgadza się imię, którym się do mnie zwrócili. Policjant zapytał tylko, czy mam syna o takim imieniu. To jest prawda, ale ja wciąż próbowałam wyjaśnić im, że zatrzymali oni niewłaściwą osobę.”

Gdy matce w końcu udało się przekonać funkcjonariuszy do ponownego sprawdzenia dokumentów okazało się, że zgadza się imię i nazwisko zatrzymanego, ale nie zgadza się numer identyfikacyjny przypisany każdemu obywatelowi.
Zanim chłopiec został wypuszczony spędził w zamknięciu 2 godziny, nie będąc poinformowanym o powodzie zatrzymania.

W raporcie złożonym Kanclerzowi Sprawiedliwości (Justitieombudsmannen) badającemu ten przypadek, policja przeprasza nastolatka za nieprzyjemności jakie go spotkały.

Według raportu chłopiec nie powinien zostać zatrzymany a wysłani policjanci nie przeprowadzili dokładnego sprawdzenia indywidualnego numeru, który posiada każdy obywatel.

Siedemnastolatkowi przyznano 1000 koron (~450 zł) odszkodowania.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja pomyliła nastolatka z podejrzanym o gwałt

Warto przeczytać

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...