Home WiadomościSzwecja Szwedzka obrona w tarapatach: Tysiące osób rezygnuje z wojska po zrozumieniu wymagań

Szwedzka obrona w tarapatach: Tysiące osób rezygnuje z wojska po zrozumieniu wymagań

Po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, w Szwecji nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania obroną narodową. W obliczu rosnącej świadomości konieczności obrony kraju, rekordowa liczba osób zgłosiła się do Hemvärnet – szwedzkiej Gwardii Krajowej. Jednak teraz, po upływie czasu, tysiące osób wycofuje swoje podania, co stawia szwedzką obronę w trudnej sytuacji.

Gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń

W 2022 roku Hemvärnet otrzymała aż 30 000 wniosków od osób chętnych do wstąpienia w szeregi tej jednostki. Dla porównania, w poprzednich latach liczba ta wynosiła zwykle około 4500 zgłoszeń rocznie. Jednakże jedna trzecia z tych wniosków została wycofana, gdy kandydaci zrozumieli, z czym wiąże się służba w Hemvärnet i jakie są stawiane wymagania.

„Miałem wyjątkowo dużą liczbę nieprzemyślanych wniosków, które napłynęły w związku z wojną na Ukrainie” – powiedział Jonas Algotsson, dowódca batalionu Gwardii Krajowej w Kalmarze, w rozmowie z telewizją SVT.

Wysoka liczba rezygnacji

Choć Hemvärnet udało się podpisać kontrakty z rekordową liczbą 5 200 osób, problemy z rezygnacjami pozostają. Zwykle około 10 procent rekrutów rezygnuje ze służby, jednak obecna sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wiele osób odkrywa, że nie są w stanie pogodzić służby z codziennymi obowiązkami, takimi jak opieka nad małymi dziećmi czy przeprowadzki.

Pomimo wyzwań, Hemvärnet nadal się rozwija, a szwedzkie siły zbrojne planują zwiększyć liczebność jednostki o kilka tysięcy żołnierzy w nadchodzących latach. Niemniej jednak, w niektórych regionach, takich jak Smalandia, rekrutacja ochotników okazuje się trudna.

„Nasza populacja jest niewielka i niewiele osób odbyło obowiązkową służbę wojskową w ostatnich latach starego systemu” – wyjaśnia Algotsson.

Hemvärnet – ochotnicza służba obronna

Hemvärnet składa się z żołnierzy-ochotników. Aby zgłosić się do służby, trzeba być obywatelem Szwecji i mieć ukończone 18 lat. Służbę można pełnić do 70. roku życia. Zadaniem Hemvärnet jest ochrona, strzeżenie, monitorowanie i wspieranie społeczeństwa w czasach kryzysu.

Proces aplikacyjny obejmuje opisanie swojej przeszłości cywilnej i wojskowej oraz przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa. Mimo wyzwań, szwedzkie siły zbrojne liczą na to, że jednostka będzie się nadal rozwijać, a rezygnacje będą stanowić jedynie przejściowy problem.

Przeczytaj również