Szwecji rozważa militarne partnerstwo z Wielką Brytanią

Szwedzka Siły Zbrojne rozważają możliwość partnerstwa z siłami Zjednoczonego Królestwa.

Podobnie jak Wielka Brytania, sześć innych krajów NATO – Dania, Norwegia, Estonia, Litwa, Łotwa oraz Holandia należy do Połączonych Sił Ekspedycyjnych(PSE).

„Prowadzimy także rozmowy z Finlandią i analizujemy jej ewentualne przyłączenie do PSE. Ustalamy nasze wspólne stanowisko na ten temat,” powiedział minister Obrony Peter Hultqvist gazecie Dagens Nyheter.

PES nie ma stałych sił, ale zrzeszone w nim kraje dysponują jednostkami, które mogą zostać użyte w kryzysowych sytuacjach.

Szwedzkie Siły Zbrojne w poniedziałek rozpoczną rozmowy o ewentualnym udziale Szwecji w tej inicjatywie.

Hultqvist nie widzi tutaj żadnej sprzeczności z deklaracją szwedzkiej polityki nienależenia do NATO, do którego należą pozostałe kraje PES.

„Siły PES nie są siłami NATO, a inicjatywą brytyjską i przez Brytyjczyków dowodzoną. Oznacza to, że możemy do niej należeć nie będąc zmuszenie do brania udziału w operacjach,” powiedział minister gazecie Dagens Nyheter.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecji rozważa militarne partnerstwo z Wielką Brytanią

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...