fbpx

Czy Norwegia pójdzie w ślady Szwecji i wprowadzi trzecią płeć?

Nadawca NRK podał, że Norweska Partia Pracy, największa partia w parlamencie, rozważa wprowadzenie trzeciej płci.

Komitet programowy Partii Pracy będzie debatował na wprowadzeniem trzeciej płci, tak aby obywatele Norwegii nie musieli definiować siebie jako kobiety lub mężczyźni w swoich paszportach oraz innych oficjalnych dokumentach.
Program partii na lata 2017-21 stwierdza, że partia ‘rozważy wprowadzenie trzeciej płci’.

Pomimo, że propozycja jest dopiero we wstępnej fazie rozważania, członek komitetu programowego Mani Hussaini zasugerował, że Norwegia powinna wziąć przykład z sąsiedniej Szwecji, która w kwietniu 2015 roku wprowadziła neutralne płciowo określenie ‘hen’.

Hussaini, który jest liderem młodzieżowego skrzydła Partii Pracy AUF, powiedział że ‘hen’ mogłoby być wprowadzone w Norwegii jako płciowo neutralne zastępstwo dla ‘han’(on) i ‘hun’(ona).

„Uważam, że wszyscy ludzie powinni móc się definiować tak jak sami chcą a prawo powinno dostosowywać się do rzeczywistości, a nie na odwrót,” powiedział Hussaini.

„Myślę, że na przykład w paszporcie powinno być miejsce na zaznaczenie, że nie jest się ani kobietą, ani mężczyzną, tylko trzecią płcią stąd ‘hen’,” dodał.

Pomysł z ‘hen’ nie jest zupełnie nowy w Norwegii. Socjal-liberalna partia Venstre proponowała wprowadzenie trzeciej płci w kwietniu 2016 roku, jednak wtedy tego nie przyjęto.

Szwedzkie przyjęcie ‘hen’ także nie obyło się bez kontrowersji. Wywołało to w 2012 roku dużą debatę społeczną, kiedy na jego użycie w książce dla dzieci zdecydował się jeden z wydawców.

Zwolennicy ‘hen’ argumentują, że nie ma ono zastąpić określeń płci. Ma za to pozwolić na zwracanie się do osób bez używanie określeń definiujących płeć, bo płeć osoby do której się zwracamy może być nieznana, osoba taka, może być transpłciowa, a może być to też w danym kontekście informacja nieistotna.

Ostatecznie Szwedzka Akademia zgodziła się włączyć ‘hen’ do oficjalnego słownika w 2015 roku.

Strona główna Wiadomości Norwegia Czy Norwegia pójdzie w ślady Szwecji i wprowadzi trzecią płeć?

Warto przeczytać

Norwegia: Co najmniej 50 osób z Polski zarażonych koronawirusem przybyło w ciągu ostatniego tygodnia

W ostatnim tygodniu w norweskim Torp odnotowano duży wzrost przypadków infekcji koronawirusa z Polski-poinformował główny lekarz Ole Henrik Augestad. Prawie wszyscy z 22 zarażonych w ostatnim tygodniu przybyli z...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...