Rosnące koszty zwiększającej się populacji Szwecji, której wzrost spowodowany jest głównie przez masową imigrację, zmusiły rząd do rozważania podniesienia wieku emerytalnego.

Magdalena Andersson, minister finansów, z partii Szwedzkich Socjalistów ogłosiła, że najprawdopodobniej w najbliższym czasie podniesiony zostanie wiek emerytalny, aby możliwe było pokrycie wydatków socjalnych państwa.

„Patrząc na osoby, które rozpoczęły pracę w wieku 30 lat, powinny one mieć możliwość pracy dłużej niż do 65 roku życia,” powiedziała Andersson.

Pani minister wygłosiła taką uwagę niedługo po opublikowaniu raportu ekonomicznego Rady Gmin i Władz Lokalnych. Raport ten stwierdza, że z powodu gwałtownego zwiększenia się populacji Szwecji wydatki socjalne państwa będą rosły znacznie szybciej niż wpływy z podatków.  

W wyniku dużego napływu imigrantów oraz wzrastającego przyrostu naturalnego populacja Szwecji rośnie szybciej od prawie wszystkich państw w Europie.

Niektóre szwedzkie miasta, takie jak na przykład leżące na południu Malmö, zawdzięczają prawie cały swój wzrost populacji imigrantom pochodzących głównie w krajów Bliskiego Wschodu.

Z analiz Rady Gmin i Władz Lokalnych wynika, że między wydatkami socjalnymi a wpływami z podatków istnieje budżetowa dziura w wysokości 47 miliardów koron. Aby ją zlikwidować konieczne będzie podniesienie podatków lub zwiększenia wieku emerytalnego.

Imigranci w Szwecji zwiększają wydatki na infrastrukturę i działania usług zapewnianych przez państwo, a także wielu z nich pozostaje bezrobotnych i pobiera zasiłki. Ostatnie raporty pokazują, że bez pracy pozostaje 3,9 procenta rodowitych Szwedów oraz 21,8 procenta osób pochodzących z zagranicy.

Raport z 2016 roku stwierdza, że rocznie kryzys imigracyjny kosztuje szwedzkich podatników nawet 600 miliardów koron szwedzich (około 254 miliardy złotych). Jest to suma 14 przekraczająca roczny budżet szwedzkiej armii. Jan Tullberg, profesor ze sztokholmskiego uniwersytetu na taką sumę właśnie oszacował łączne wydatki na zasiłki, mieszkania, edukację i wiele innych kosztów utrzymywania imigrantów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.