„O choinko, o choinko, jak dużo robali masz!” Tak oczywiście nie brzmi ta kolęda, ale może powinna. W twojej świątecznej choince może znajdować się mnóstwo różnych insektów. Wiele osób uwielbia mocny i ożywczy zapach żywego drzewka w domu. Jednak wstawienie go do mieszkania może oznaczać równoczesne sprowadzenie dużej ilości różnego rodzaju robactwa.
Jeśli kupiłeś choinkę z wyspecjalizowanej hodowli, to prawdopodobnie wszystko będzie w porządku. Jeśli jednak sam wybrałeś się do lasu po drzewko lub kupiłeś od mniej zaufanego dostawcy radzimy dokładnie obejrzeć choinkę i jeszcze raz zastanowić się przed zabraniem jej do domu.
Spór między zwolennikami żywych i sztucznych choinek wciąż trwa, ale trzeba przyznać, że żywe drzewko pięknie pachnie w całym domu. Zanim jednak ustawisz je w salonie i pięknie udekorujesz bombkami, lepiej sprawdź, czy nie ma na nim insektów. Przyjrzyjmy się co możesz znaleźć na takim żywym drzewku.
Możesz sprawdzić swoją choinkę, stawiając ją na dużym białym papierze i gwałtownie potrząsając gałęziami. Jeśli zobaczysz dużo spadającego robactwo to może warto wyjść przed dom i tam dokładnie wytrząsnąć drzewko, zanim ustawisz je w domu.
1) Mszyce: Te sześcionożne stworzenia zazwyczaj przez zimowe miesiące pozostają w hibernacji, jednak przyniesienie ich do domu rozpocznie ich cykl wiosenny. Mszyca Cinara bywa znajdowana na różnych gatunkach jodły, sosnach i świerkach. Może ona przetrwać tylko na drzewie danego gatunku, więc raczej nam się nie zalęgnie się nam w domu.

2) Roztocza: Istnieje wiele różnych roztoczy, które mogą dostać się do twojego domu wraz ze świąteczną choinką. Wiele z nich mieszka na jodłach i na świerkach. Generalnie są one nieszkodliwe, ale jeśli rozejdą się po mieszkaniu na pewno nie jest to przyjemna sprawa.
3) Przędziorki: Nie należy ich mylić z prawdziwymi pająkami. Przędziorki mogą dość poważnie zaszkodzić roślinie, na której mieszkają. W zimie nie są aktywne, ale przyniesienie ich do domu spowoduje, że rozpoczną cykl wiosenny. Na szczęście dość rzadko przyczepiają się one do drzew iglastych. Jeśli tak się stanie można ich się pozbyć stosując ogólnodostępne pestycydy do roślin.

4) Pająki: Tak, właśnie tak! Pająki uwielbiają chować się na drzewach. Gałęzie to doskonałe naturalne podstawy dla ich sieci, dzięki którym łapią one wiele much. Pająki zazwyczaj składają jajeczka i hibernują na zimę, ale ciepło waszego mieszkania uruchomi ich cykl wiosenny.
5) Kulankowate (Armadillidiidae), czyli pewien rodzaj skorupiaków. Żywią się one głównie martwym drewnem i prowadzą nocny tryb życia. Chociaż zazwyczaj gnieżdżą się w martwych drzewach czasem można je spotkać również na tych jeszcze rosnących. Na szczęście w warunkach domowych nie oddalają się one od swojego drzewa.
6) Parecznik: Te wielonożne stworzenia są aktywne głównie w nocy i żywią się w większości innymi mniejszymi żyjątkami, chociaż ich zwyczaje żywieniowe nie są jeszcze dokładnie poznane. Wiadomo, że jedzą one roztocza, jajeczka, larwy oraz jeśli są wygłodzone to również rośliny. Parecznik chowają się w korze drzew, więc jeśli masz żywe drzewko to na pewno kilka takich stworzeń razem z nim dostało się do twojego domu.

7) Osy: Tak, możesz wierzyć lub nie, ale możesz przynieść gniazdo os do swojego domu. Osy tworzą swoje gniazda i hibernują w nich przez zimę a także składają jajeczka. Przyniesienie ich do domu, tak jak wszystkich pozostałych zwierząt, rozpocznie ich cykl wiosenny i szybko zobaczysz osy wychodzące z gniazda. Dobrze się upewnij, czy nie przynosisz sobie żadnych stworzeń w naszej listy do domu.