fbpx

Szwecja: ‘Nie ma znaczenia czy gwałciciele są imigrantami, ważne jest tylko to, że są mężczyznami’

Szwedzki minister sprawiedliwości odrzucił propozycje partii Umiarkowanych, aby prowadzić rejestr etnicznego pochodzenia sprawców przestępstw seksualnych mówiąc, że znaczenie ma tylko to, że są to mężczyźni.

Minister Sprawiedliwości Morgan Johansson powiedział, że Umiarkowani chcą po prostu przypisać przestępstwa seksualne imigrantom i dodał, że wszystkich kryminalistów należy traktować w ten sam sposób. Johansson powiedział również, że akcja #metoo pokazała, że przestępstwa seksualne zdarzają się we wszystkich grupach etnicznych w Szwecji.

„Wspólnym mianownikiem osób popełniających takie przestępstwa jest to, że są to mężczyźni,” powiedział Johansson i dodał: „Wygląda na to, że Umiarkowani chcą uniknąć dyskusji o zachowaniu mężczyzn a zamiast tego oskarżyć o wszystko imigrantów.”  

Wcześniej w tym roku populistyczni Demokraci złożyli podobna propozycję prosząc rząd o informacje na temat statystycznych powiązań przestępczości i imigracji.

Johansson odrzucił prośbę mówiąc: „Wcześniejsze szwedzkie badania i międzynarodowe analizy pokazały tą samą rzecz. Mniejszości są często nadreprezentowane w statystykach przestępczości, kiedy jednak te pokażemy te dane w zależności od sytuacji socjoekonomicznej [ta nadreprezentacja mniejszości] znika prawie całkowicie.”

Umiarkowani mają także inne sugestie dotyczące zmiany prawa dotyczącego gwałtów, łącznie ze zwiększeniem kar za gwałt do od 5 do 8 lat więzienia, a w ciężkich przypadkach miałoby to być 7 do 10 lat więzienia.

To kolejna propozycja składana przez partię Umiarkowanych. W zeszłym miesiącu 10 członków tej partii domagało się wysłania wojska do zamieszkanych głównie przez imigrantów tak zwanych stref ‘no-go’. Tę propozycję również odrzucił minister Johansson mówiąc: „Wojsko nie jest rozwiązaniem tego problemu.”

Johansson w przeszłości wygłaszał już wiele stwierdzeń określanych jako kontrowersyjne. Między innymi kategorycznie odrzucił nawet rozważenie pomysłu odbierania obywatelstwa bojownikom ISIS powracającym do Szwecji z Bliskiego Wschodu. Powiedział wtedy, że rząd nie uczyni nikogo bezpaństwowcem.  

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: ‘Nie ma znaczenia czy gwałciciele są imigrantami, ważne jest tylko to,...

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...