fbpx

Szwecja zmienia przepisy dotyczące przestępstw seksualnych

Szwedzki parlament przegłosował zaostrzenie przepisów dotyczących przestępstw seksualnych.

Od 1 lipca w Szwecji uprawianie seksu z osobą, która nie udzieliła na to wyraźnej zgody będzie niezgodne z prawem(zgoda może zostać wyrażona werbalnie albo poprzez jasne działanie). Oznacza to, że jeśli stosunek nie będzie całkowicie dobrowolny to będzie uznawany za przestępstwo nawet, jeśli nie towarzyszyły mu groźby lub przemoc.

W przypadku wielu przestępstw seksualnych zniknie też konieczność udowodnienia zamiaru ich popełnienia, co oznacza, że sprawca będzie mógł zostać skazany nawet, jeśli on lub ona aktywnie nie planował gwałtu.

„To tylko jeden mały krok z wielu, które musimy podjąć, aby osiągnąć cel, czyli sytuację, w której seksualność drugiej osoby jest w pełni chroniona,” powiedziała podczas debaty parlamentarnej Maria Arnholm, z partii Liberalnej.

Najniższe możliwe kary za gwałt ze szczególnym okrucieństwem i za gwałt na dziecku zostaną podniesione do minimum 5 lat więzienia, zamiast obecnych 4. Parlament wezwał także rząd do podniesienia kary za każdy gwałt do minimum 3 lat więzienia.

W przypadku oskarżeń o gwałt często dochodzi do sytuacji, gdy dowodami są tylko zeznania obu stron a nie ma żadnych świadków. Ale to co traktować jako dowód gwałtu w nowych przepisach nie ulegnie zmianie.

Debata nad tymi zagadnieniami osiągnęła apogeum kilka lat temu, gdy w kilku sprawach domniemani gwałciciele zostali wypuszczeni, gdyż uznano, że nie działali oni wbrew woli drugiej osoby.
W zeszłym roku kampania #MeToo spowodowała ponowną dyskusję, ale projekt zmian prawa był już szykowany od dawna. Szwedzki centro-prawicowy rząd rozpoczął w 2014 roku badania sytuacji w kraju, aby dowiedzieć się, dlaczego tak duża liczba zgłaszanych przypadków gwałtu nie przekłada się na dużą liczbę osób za nie skazanych.

W 2015 roku tylko 22 procent przestępstw seksualnych (wszystkich razem – zarówno tych najcięższych jak i tych relatywnie lżejszych) badanych przez policję lub prokuraturę doprowadziło do skazania przed sądem lub innego rodzaju kary.Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja zmienia przepisy dotyczące przestępstw seksualnych

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...