Szwedzki rząd wyda 2,2 miliarda koron (920 mln złotych) rocznie na walkę z “segregacją” w niektórych “najbardziej narażonych wykluczeniem społecznym” obszarach kraju.
Plan jest innowacyjny i wymaga dużej ilości gotówki zainwestowanej w przedmieścia i obszary w całym kraju, które cierpią z powodu wysokiego poziomu przestępczości, wysokiego bezrobocia i innych czynników społeczno-ekonomicznych, wynika z komunikatu prasowego opublikowanego przez rząd we wtorek.
“Strategia ma na celu zmniejszenie luki w społeczeństwie w dłuższej perspektywie i stworzenie bezpiecznej Szwecji, która trzyma się razem”, brzmiał rządowy komunikat i dodał pięć głównych obszarów, na które pieniądze zostaną przeznaczone: mieszkalnictwo, edukację, rynek pracy, demokrację i społeczeństwo obywatelskie oraz przestępczość.
Sztokholm, który ma kilka “wrażliwych obszarów”, często określanych mianem gęsto zaludnionych stref opuszczonych takich jak Rinkeby, Tensta i Husby, dostanie najwięcej pieniędzy czyli 269 milionów koron rocznie, podczas gdy miasto Malmö z większością migrantów oczekuje, że otrzyma 116 milionów koron rocznie.
Przestępczość, zwłaszcza przemoc gangów, stała się poważnym problemem na przedmieściach Sztokholmu i w samym Malmö, gdzie strzelaniny stają się coraz częstsze. W zeszłym tygodniu w południowo szwedzkim mieście wybuchła masowa strzelanina, w której zginęły trzy osoby, a kilka innych zostało rannych.
Później okazało się, że ofiary strzelaniny były znane policji, a celem zabójstwa, który przeżył atak, był znany i notowany członek gangu w Malmö.
Jedną z platform nowego planu rządowego jest także zwiększenie środków na edukację, ponieważ wielu mieszkańców obszarów wykluczonych, ma słabe wyniki w szkole. Według raportu z marca ponad połowa uczniów w Rinkeby nie była uprawniona do wstąpienia do liceum.
Od 2018 r. do 2019 r. rząd zainwestuje również 85,1 mln koron (35,6 mln złotych) w pozyskiwanie większej liczby mieszkańców obszarów dotkniętych problemami, aby mogli oni wziąć udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.
Cały program ma trwać od 2018 do 2027 roku.