Szwecja wydaje rocznie prawie 2.2 mld koron na zwalczanie “segregacji”

Szwedzki rząd wyda 2,2 miliarda koron (920 mln złotych) rocznie na walkę z “segregacją” w niektórych “najbardziej narażonych wykluczeniem społecznym” obszarach kraju.

Plan jest innowacyjny i wymaga dużej ilości gotówki zainwestowanej w przedmieścia i obszary w całym kraju, które cierpią z powodu wysokiego poziomu przestępczości, wysokiego bezrobocia i innych czynników społeczno-ekonomicznych, wynika z komunikatu prasowego opublikowanego przez rząd we wtorek.

“Strategia ma na celu zmniejszenie luki w społeczeństwie w dłuższej perspektywie i stworzenie bezpiecznej Szwecji, która trzyma się razem”, brzmiał rządowy komunikat i dodał pięć głównych obszarów, na które pieniądze zostaną przeznaczone: mieszkalnictwo, edukację, rynek pracy, demokrację i społeczeństwo obywatelskie oraz przestępczość.

Sztokholm, który ma kilka “wrażliwych obszarów”, często określanych mianem gęsto zaludnionych stref opuszczonych  takich jak Rinkeby, Tensta i Husby, dostanie najwięcej pieniędzy czyli 269 milionów koron rocznie, podczas gdy miasto Malmö z większością migrantów oczekuje, że otrzyma 116 milionów koron rocznie.Przestępczość, zwłaszcza przemoc gangów, stała się poważnym problemem na przedmieściach Sztokholmu i w samym Malmö, gdzie strzelaniny stają się coraz częstsze. W zeszłym tygodniu w południowo szwedzkim mieście wybuchła masowa strzelanina, w której zginęły trzy osoby, a kilka innych zostało rannych.

Później okazało się, że ofiary strzelaniny były znane policji, a celem zabójstwa, który przeżył atak, był znany i notowany członek gangu w Malmö.

Jedną z platform nowego planu rządowego jest także zwiększenie środków na edukację, ponieważ wielu mieszkańców obszarów wykluczonych, ma słabe wyniki w szkole. Według raportu z marca ponad połowa uczniów w Rinkeby nie była uprawniona do wstąpienia do liceum.
Od 2018 r. do 2019 r. rząd zainwestuje również 85,1 mln koron (35,6  mln złotych) w pozyskiwanie większej liczby mieszkańców obszarów dotkniętych problemami, aby mogli oni wziąć udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Cały program ma trwać od 2018 do 2027 roku.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja wydaje rocznie prawie 2.2 mld koron na zwalczanie "segregacji"

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...