fbpx

Szwecja wyda miliony na zachęcenie do wzięcia udziału we wrześniowych wyborach

Szwedzki rząd zamierza wydać 8 milionów koron(~3,3 miliona złotych) na inicjatywy zachęcające osoby z imigranckim pochodzeniem do wzięcia udziału w wyborach.

Szwedzka Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosiła, że wesprze finansowo około 20 organizacji i stowarzyszeń, które będą pracować nad zwiększeniem frekwencji wyborczej w regionach takich jak Rinkeby, mocno imigranckie przedmieścia Sztokholmu.

„Udział w wyborach w Rinkeby jest na wyjątkowo niskim poziomie. Będziemy docierać do ludzi poprzez warsztaty oraz inicjatywy edukacyjne, aby pokazywać im zalety głosowania w wyborach,” powiedział Jörgen Strandberg, zarządzający stowarzyszeniem z Rinkeby, które dostanie dotację z tego programu.

„Jednym z pomysłów, które mamy jest zatrudnienie 10 młodych osób na czas 4 tygodni tego lata. Przez pierwszy tydzień będziemy ich uczyć co oznaczają wybory. Następnie wolontariusze będą chodzić wraz z odpowiedzialnymi dorosłymi od drzwi do drzwi i odwiedzać mieszkańców,” dodaje Strandberg.

Według Dahira Jeyte, jednego z mieszkańców przedmieść szwedzkiej stolicy, wiele osób przebywających w Szwecji a urodzonych za granicą wstrzymuje się od głosowania. „To zależy od wielu rzeczy. Niektórzy nie mają wiedzy jak głosować. Społeczeństwo musi zachęcić takie osoby i wyjaśnić im jak ważne jest głosowanie.”Pomimo tego, że wielu imigrantów nie bierze udziału w wyborach to mają oni jednak wpływ na kulturę i system prawny Szwecji. W mieście Växjö muzułmanie wystąpili o zgodę na publiczne emitowanie wezwań do modlitwy.

Otrzymali oni wsparcie nie tylko lokalnego biskupa Kościoła Szwedzkiego, ale także jednej z największych gazet w kraju Dagens Nyheter. Opublikowała ona artykuł redakcyjny mówiący, że odmowa udzielenia takiej zgody byłaby działaniem niecywilizowanym.

Szwedzki system prawny musi uporać się także z ostatnią sprawą, w której dwoje ławników społecznych powołało się w wyroku, w sprawie przemocy domowej, na prawo Szariatu.

Ławnicy społeczni, którzy zostali powołani przez Partię Centrową, uniewinnili mężczyznę w tej sprawie uzasadniając, że pochodzi on z dobrej rodziny, a skarga kobiety nie jest wiarygodna, gdyż zgłosiła się ona na policję przed próbą załatwienia sprawy wewnątrz społeczności muzułmańskiej.Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja wyda miliony na zachęcenie do wzięcia udziału we wrześniowych wyborach

Warto przeczytać

Krzywdząca umowa graniczna: Szwedzi nie mają wstępu do Danii i Norwegii

W Danii i Norwegii podjęto decyzję o otwarciu granic – dla siebie nawzajem, ale dla Szwecji już nie. Jest to spowodowane liczbą...

Koronawirus w Szwecji: mniej ofiar w domach opieki, uczniowie wrócą do szkół

W wyniku powikłań wywołanych koronawirusem zmarło łącznie 4350 osób – to wzrost o 84 ofiary w porównaniu z dniem poprzednim. Liczba...

Norweska para znalazła wikiński grobowiec pod swoim domem

Nordland na północy Norwegii. Para mieszkająca nieopodal miasta portowego Bodø remontowała swój dom, kiedy dokonała szokującego odkrycia. Po ściągnięciu desek podłogowych w...