fbpx

Sąd apelacyjny złagodził wyrok dla braci oskarżonych o gwałty na dzieciach

Wyroki dla dwóch braci z północnej Szwecji, którzy zostali skazani za ponad 1000 przypadków gwałtów i seksualnego wykorzystywania dzieci, zostały zmniejszone przez sąd apelacyjny.

We wtorek sąd apelacyjny dla południowego Norrland potwierdził winę mężczyzn w wielu przypadkach, na których oparte było oskarżenie, jednak w części przypadków uznał, że brakuje dowodów.

„Informacje dostarczone przez obu oskarżycieli mniej więcej szacują liczbę przypadków. Sąd okręgowy w większości zaakceptował te szacunki. Sąd apelacyjny uznał, że w świetle koniecznych w procesie karnym dowodów, liczba przypadków jest niższa od tej oszacowanej przez oskarżycieli,” czytamy w sentencji wyroku cytowanej przez agencję TT.

W grudniu Sąd Okręgowy Ångermanland uznał obu braci za winnych setek przypadków gwałtu na dzieciach oraz seksualnego wykorzystywania dzieci. Ofiary miały od 3 do 14 lat.

Gdy mężczyźni zostali aresztowani w zeszłym roku, policja znalazła w ich domu ponad 250 godzin nagrań oraz ponad 5000 zdjęć dzieci. Część tych materiałów zawierała wizerunki ofiar.

Według sądu okręgowego mężczyźni, obywatele Szwecji mając po dwadzieścia kilka lat, wybierali na ofiary dzieci z problemami w szkole lub w domu. Czasami oferowali im alkohol, narkotyki i pieniądze a także wspólne granie w gry wideo oraz odgrywanie scenek z aktami seksualnymi.

Opisywane zdarzenia miały miejsce w latach 2001-2009 w Trelleborgu w południowej Szwecji oraz w Sollefteå na północy kraju.Sąd okręgowy w grudniu skazał starszego z braci na 14 lat więzienia – najwyższą karę możliwą w Szwecji za ten typ przestępstwa – a młodszego brata na 12 lat. Jednak we wtorek sąd apelacyjny zmniejszył te wyroki odpowiednio do 12 i 7 lat.

„Ważne jest także to, że w żadnym z przypadków nie doszło do użycia przemocy, wszystkie ofiary, z wyjątkiem jednej nie były bardzo młode oraz to, że od tych wydarzeń upłynęło już sporo czasu,” czytamy w uzasadnieniu wyroku sądu apelacyjnego.

W Szwecji jako ‘gwałt na nieletnim’ jest określany każdy stosunek seksualny z osobą poniżej 15 roku życia, niezależnie od tego czy było to powiązane z użyciem przemocy czy nie. Taka definicja jest zawarta w szwedzkim prawie od 2005 roku. Dlatego sąd zakwalifikował przestępstwa popełnione przed tą datą jako seksualne wykorzystywanie nieletnich.

Szwedzkie służby rejestrują każdy przypadek przemocy seksualnej jako oddzielne zdarzenie nawet, jeśli dotyczy ono tej samej ofiary.Strona główna Wiadomości Szwecja Sąd apelacyjny złagodził wyrok dla braci oskarżonych o gwałty na dzieciach

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Raport: taksówkarze częściej dopuszczają się przestępstw seksualnych

Z raportu Szwedzkiego Stowarzyszenia Taksówkarskiego (Svenska Taxiförbundet) wynika, że niemal połowa osób prowadzących miejskie pojazdy przewozowe to imigranci lub osoby zagranicznego pochodzenia....