W piątek szwedzki Minister ds. Migracji powiedział, że uchodźcy mogą być umieszczania w pustych więzieniach, co ma pomóc w rozładowaniu trudnej sytuacji związanej z masowym napływem imigrantów do tego nordyckiego kraju

Premier Stefan Löfven w piątek, przed parlamentarną debatą na temat imigrantów, powiedział agencji TT: “Obserwujemy dramatyczny wzrost ilości uchodźców poszukujących azylu. Dlatego powiedziałem Ministrowi ds. Migracji Morganowi Johanssonowi, aby szybko ustalił, jakie jeszcze kroki trzeba podjąć.”

Dlaczego uchodźcy wolą Szwecję od Danii?

“Ludzie potrzebują dachu nad głową a dzieci powinny pójść do szkoły,” powiedział Löfven, który przewodzi szwedzkiemu rządowi koalicji Socjaldemokraci-Zieloni.

Ten nordycki kraj jest znany na całym świecie, ze swojej pomocy uchodźcom, ale ostatnio pojawia się sporo krytyki ze względu na długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków azylowych i problemy z miejscami zamieszkania dla uchodźców.

W piątek Morgan Johansson, minister ds. migracji, powiedział na konferencji prasowej, że rząd rozpatruje różne możliwości rozlokowania uchodźców, łącznie z umieszczeniem ich w pustych więzieniach. Szwecja w ostatnich latach zamknęła kilka więzień z powodu spadku liczby przestępstw.

Szwedzki premier o planach z uchodźcami

Johansson dodał: “Przyglądamy się nieruchomościom, będącym we władaniu Służby Więziennej i Sił Zbrojnych”.

Inną wdrażaną akcją, jest także zwiększanie koordynacji Szwedzkiej Agencji Migracyjnej oraz Narodowej Agencji Ochrony Ludności z gminami w całym kraju, aby zapewnić schronienie wszystkim nowoprzybyłym uchodźcom.

Rząd stara się także przyśpieszyć prace nad prawem, zmuszającym lokalne samorządy do przyjmowania imigrantów.

Szwecja przyjmuje, w przeliczeniu na głowę mieszkańca, najwięcej uchodźców ze wszystkich krajów UE. W tym roku spodziewane jest, że liczba wniosków azylowych osiągnie 74,000.

Dwa sąsiednie kraje Finlandia i Norwegia, oświadczyły ostatnio, że z powodu zwiększenia ilości imigrantów przybywających do ich krajów, zwiększą one kontrolę na granicach. Löfven oświadczył, że Szwecja na razie nie planuje podobnych kroków.

“To jest sprawa policji i służb bezpieczeństwa. Na razie nie otrzymaliśmy żadnych informacji od nich wymagających podjęcia takich kroków.”

Szwedzki premier przemawiał do dziennikarzy z Nowego Jorku, gdzie bierze udział w Szczycie Zrównoważonego Rozwoju zorganizowanym przez ONZ. Jednak prawdopodobnie w obecności takich przywódców jak sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon, kanclerz Angela Merkel oraz przedstawiciel Syrii Staffan de Mistura, temat uchodźców na pewno będzie się podczas obrad pojawiał.

Premier Löfven spędzi w Nowym Jorku kilka bardzo zajętych dni. “W planach mam także spotkanie z irackim premierem i irańskim prezydentem Rouhani, to bardzo ważne osobistości.”

W sobotę ma przemówić na nowojorskim obywatelskim festiwalu przeciwko biedzie, obok takich gwiazd jak Beyonce i Salma Hayek. Rzecznik premiera ujawnił ostatnio, że szwedzki premier został tam zaproszony osobiście przez Chrisa Martina, wokalistę zespołu Coldplay.

Potwierdził on, że premier skupi się w przemówieniu na sprawach równości płci, walce z biedą i zwiększaniu dostępności do czystej wody i urządzeń sanitarnych w krajach rozwijających się.

Dodał on, że: “Premier jest dumny z możliwości reprezentowania Szwecji, małego kraju znanego z dużego zaangażowanie w walkę z nierównościami.”

 

Facebook