Setki uchodźców w ostatnim tygodniu usiłowały wsiąść do pociągu, zabrać się autostopem lub nawet iść na piechotę, aby opuścić Danię i udać się do Szwecji. Ale dlaczego uchodźcy wybierają jako cel Szwecję a nie Danię?

[sociallocker]

1. Statystyki

Szwecja przyjmuje najwięcej uchodźców w przeliczeniu na mieszkańca, ze wszystkich państw Unii Europejskiej, podczas gdy Dania wprowadza jedną z ostrzejszych polityk imigracyjnych w Europie.

W 2014 roku Szwecja zaoferowała schronienie 33,025 osób, które składały wniosek o azyl, podczas gdy Dania wydała zezwolenia na pobyt tylko 6,104 uchodźcom, znacznie mniejszej liczbie nawet przy zachowaniu proporcji liczby ludności w obu krajach. Chociaż Dania była, w przeliczeniu na mieszkańca, piątym krajem w UE przyjmującym najwięcej uchodźców w zeszłym roku.

W Szwecji mieszka około 9,5 mln osób a w Danii 5,6 mln.

2. Szwecja oferuje stały pobyt wszystkim imigrantom z Syrii

Uchodźcy uciekający z ogarniętej wojną Syrii są największą proporcjonalnie grupą poszukującą w Europie azylu a Szwecja była pierwszym krajem, który w 2013 roku ogłosił, że wszyscy uchodźcy z krajów objętych wojną otrzymają stałe pozwolenia na pobyt. Wcześniej stałe pozwolenia otrzymywało około połowy Syryjczyków, pozostali otrzymywali zezwolenie czasowe, ważne 3 lata.

Do tej pory żaden inny kraj nie zdecydował się na taki krok. Dania wprowadziła, w zeszłym roku, czasowe pozwolenia, ważne przez 1 rok, dla uchodźców z Syrii i wyraziła chęć odesłania ich „jak tylko sytuacja w Syrii ulegnie poprawie”.

3. Wielu uchodźców ma już jakąś rodzinę w Szwecji

Biorąc pod uwagę dużą liczbę Syryjczyków, którzy otrzymali już schronienie w Szwecji (16,785 tylko w 2014 roku), nie jest dziwnym fakt, że wielu uchodźców chciałoby zamieszkać w pobliżu swojej rodziny i przyjaciół.

Szwecja oferuje pozwolenia na pobyt wszystkim bliskim osób, które otrzymały już zezwolenie (mąż, żona, partnerzy, dzieci poniżej 18 roku życia).

W zeszłym roku Dania ogłosiła, że zezwoli na ściąganie członków rodzin tylko osobom, których roczne pozwolenie zostało już przedłużone na następny rok. Zostało to mocno skrytykowane przez UNHCR – Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców – oraz inne organizacje zajmujące się uchodźcami.

4. Szwecja oferuje duże zasiłki dla uchodźców

Uchodźcy w Szwecji mogą liczyć na natychmiastowe awaryjne miejsce zamieszkania przed przeniesieniem do tymczasowych miejsc zamieszkania. Osoba dorosła otrzymuje codziennie zasiłek w wysokości 71 szwedzkich koron (2,159 koron miesięcznie – 32 zł dziennie oraz 968 zł miesięcznie), osoby z rodzinami otrzymują wyższe zasiłki.

Ci, którym przyznany zostanie azyl otrzymają pomoc w znalezieniu miejsca zamieszkania, darmowe lekcje języka szwedzkiego oraz specjalny zasiłek od Arbetsförmedlingen – Szwedzkiego Urzędu Pracy – 6,468 koron miesięcznie w czasie poszukiwania pracy.

Dania także oferuje zasiłki i darmowe lekcje duńskiego dla imigrantów. Jednak generalnie życie w Danii jest droższe niż w Szwecji a duński rząd ostatnio zmniejszył zasiłek ‚integracyjny’ przyznawany nowoprzybyłym o 45 procent, do 5,945 duńskich koron(~3,300 zł) dla osoby dorosłej bez dzieci. To także zostało skrytykowane przez ONZ i inne organizacje humanitarne.

5. Światowa reputacja

Szwecja ma na świecie opinię kraju otwartego i przyjaznego. Pomimo rosnącej w siłę anty-imigracyjnej Partii Demokratycznej, obecny rząd koalicji Zieloni-Socjaldemokraci prowadzi politykę przyjazną imigrantom.

W ostatnich miesiącach, co prawda znacznie wydłużyło się oczekiwanie na rozpatrzenie wniosków o azyl, z powodu wielkiej ich ilości. Pewien syryjski komik wywołał sporo kontrowersji mówiąc, że Szwecja nie daje uchodźcom wszystkiego, na co oni liczyli. Jednak w ostatnich tygodniach szwedzki premier Stefan Löfven regularnie wzywał Szwedów do pomagania uchodźcom i zachęcał inne kraje, aby wzięły przykład ze Szwecji.

W odwrotne stronę podażą nowy duński rząd, centroprawicowej partii Venstre, który potrzebuje poparcia anty-imigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej podczas głosowań w parlamencie. Rząd ten opłacił w zagranicznych gazetach kampanię reklamową mającą zniechęcić imigrantów do przyjazdu i osiedlania się w Danii. Także poprzedni centro-lewicowy rząd z premier Helle Thorning-Schmidt prowadził mocną politykę imigracyjną, co może teraz zaszkodzić Thorning-Schmidt ubiegającej się o stanowisko Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

[/sociallocker]

4 KOMENTARZE

  1. Ktoś tutaj nie umie liczyć, ponieważ zasiłki dla uchodźców w Danii są wyższe niż w Szwecji. Ktoś tutaj uprawia propagandę twierdząc, że „Dania wprowadza jedną z ostrzejszych polityk imigracyjnych w Europie.” Ciekawe czy ten ktoś wie jaką politykę imigracyjną prowadzą Niemcy, Francja, Wielka Brytania? Albo idc dalej Hiszpania, Włochy, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Polska, Bułgaria, Rumunia, Litwa itp. itd. Dania wprowadziła niższe zasiłki itd. ale w dalszym ciągu Dania jest obok Szwecji i Norwegii krajem o najbardziej kosztownej dla podatnika polityce integracyjnej na świecie. Czy to jest najlepsza polityka zależy od punktu widzenia.

  2. Bardzo nieladnie, ze uchodzcy maja roszczeniowe podejscie, ratujac zycie zadaja pieniedzy…Nie podoba sie im pogoda, kultura ani mniejsze miasteczka… Glodny nie kasa reki, ktora oferuje mu chleb I pomoc!

  3. durnych nie sieją nie orzą a są ,czyli rozdają muzułmanom kasę. Kalifaty Zjednoczonej Europy łączcie się

  4. ja po 30 latachpobytuw Szwecji ( nie jako polityczny emigrant) pracujac caly czas i placac podatek …. dostalam emeryture rowna 5400 koron….. a emigranci z Syrii na dzien dobry dostaja 6468 koron…… i narzekaja…. Gdzie jest sprawiedliwosc…..

Comments are closed.