fbpx

Szwecja przewiduje najniższą liczbę wniosków o azyl od dwóch dekad

Szwecja prognozuje, że liczba wniosków o przyznanie azylu spadnie do najniższego poziomu od dwudziestu lat w następstwie wpływu pandemii na globalne podróże. Oczekuje się, że spadną również pozwolenia na pracę i naukę.

Najnowsza prognoza Agencji Migracyjnej przewiduje, że do końca roku w Szwecji o azyl będzie ubiegać się od 10 000 do 17 000 osób, w porównaniu z prawie 22 000 wniosków w zeszłym roku.

“To historycznie niska liczba. Musimy wrócić do roku 1999, kiedy było 11.000 na podobne poziomy” – powiedział dyrektor generalny Agencji Migracyjnej Mikael Ribbenvik szwedzkiemu agencji TT.

Spowolnienie spowodowane jest ograniczeniami w podróżowaniu i innymi środkami, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział – i nie powinno być interpretowane jako oznaka poprawy sytuacji na świecie. Zamiast uciekać przed głodem i konfliktami, uchodźcy mają obecnie niewielki wybór, teraz muszą pozostać w swoich krajach lub obozach.

Wiele osób ubiegających się o azyl w czasie pandemii przebywało już w Szwecji w momencie składania wniosku. W pierwszych miesiącach podróży z zagranicy podróżowało ostatnio tylko około 12%. Obecnie około połowa cotygodniowych osób ubiegających się o azyl jest już w Szwecji, a połowa z nich ostatnio podróżowała.

Zgodnie z nowymi przewidywaniami Agencji ds. Migracji do końca roku około 39 000 osób złoży wniosek o zezwolenie na pobyt po raz pierwszy w związku z pracą w Szwecji. To około 20 000 mniej niż w zeszłym roku i o 12 000 mniej niż ostatnia prognoza z maja.

W międzyczasie przewiduje się, że liczba osób ubiegających się o pozwolenie na studia po raz pierwszy spadnie z nieco ponad 19 400 w zeszłym roku do około 14 000 w tym roku – o 6 000 mniej w porównaniu z prognozą z maja.

Przewiduje się, że liczba przedłużeń pozwoleń w obu kategoriach pozostanie zasadniczo taka sama (około 32.000 przedłużeń pozwoleń na pracę w tym roku – podobnie jak w ubiegłym roku i o 2.000 więcej w porównaniu z prognozą z maja).

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja przewiduje najniższą liczbę wniosków o azyl od dwóch dekad

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...