fbpx

Amazon w Szwecji?

Amazon uruchomi swoje usługi w Szwecji? Eksperci podejrzewają, że tak i może to nastąpić szybciej, niż zakładano. O tym, że gigant świata e-commerce otworzy swój serwis w tym kraju, spekulowano od lat.

Amazon posiada na terenie Szwecji trzy centra logistyczne. Jeden z nich działa nieopodal Sztokholmu. Firma HUI Research, zajmująca się analizą rynku handlowego i turystycznego, wysnuła tezę, wedle której Amazon z impetem wkroczy na szwedzki rynek już za parę miesięcy – jesienią tego roku.

„Otrzymaliśmy sygnały od osób związanych z Amazonem, że wkrótce uruchomiona zostanie szwedzka witryna sklepu. Nie mamy stuprocentowej pewności, kiedy to nastąpi. Amazon otworzy usługi w tym kraju w swoim własnym tempie”, powiedziała Emma Hernell, wiceprezes HUI Research, w rozmowie z TT News Agency.

Jako pierwszy plotki na temat Amazona rozpowszechnił dziennik „Dagens Nyheter”. „Jak na razie podejrzewamy, że zamówienia będą dostarczane z magazynu znajdującego się na terenie Niemiec”, podkreśla Hernell. „Szybkie dostawy nie będą jeszcze przez jakiś czas możliwe. Nie jest jednak wykluczone, że w Szwecji powstanie nieduży lokal składowy.”

Według prognozy HUI Research Amazon wystartowałby w Szwecji przed końcem listopada, w okolicy tzw. Black Friday, kiedy zaczyna się szał na świąteczne promocje. W wielu innych państwach postawiono na ten właśnie schemat.

Markus Varsikko, konsultant ds. handlu detalicznego związany z Amazonem, potwierdził w wywiadzie dla „Dagens Nyheter”, że tytan e-sprzedaży wejdzie na rynek szwedzki jesienią. Według niego może to nastąpić nawet w październiku lub pod koniec września.

„Tylko sam Amazon wie, kiedy do tego dojdzie. Czarny Piątek to jednak data obciążona dużą presją, wiążąca się z pewnym ryzykiem.”

Bruce McLachlan, rzecznik prasowy Amazona, nie skomentował jak dotąd plotek i spekulacji dotyczących szwedzkiej witryny.

Warto przeczytać

Niewielu pasażerów przepływa przez Morze Bałtyckie

Z dnia na dzień liczba pasażerów statków wycieczkowych pływających po Bałtyku dramatycznie spadła. Firmy żeglugowe borykają się z kryzysem.

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku. PKB Szwecji spadło o 8,6...

Były pracownik szwedzkiego MSZ wydawał Afgańczykom nielegalne wizy

Pracownikowi szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych grozi kara więzienia. Mężczyzna wydał ponad sto dokumentów wizowych, które były jednak sfałszowane – trafiły one w...