Szwecja: przeciwko koronawirusowi zaszczepiono aż (dopiero) 80 000 osób

Agencja Zdrowia Publicznego przekazała dane, według których przeciwko koronawirusowi zaszczepiono już w Szwecji blisko 80 tys. osób.

Do 10 stycznia szczepionkę wstrzyknięto łącznie 79 095 Szwedom. To około połowa wszystkich szczepionek Pfizer/BioNTech, które jak dotąd sprowadzono do kraju (całkowita liczba wyniosła 161 850).

Informacje o liczbie zaszczepionych osób miały ukazać się już w piątek. W związku z opóźnieniem ujawniono je dopiero we wtorek rano. Co ciekawe, trzy regiony szwedzkie nie otrzymały jeszcze statystyk dotyczących szczepień. Jedyne wyjaśnienie w tej sprawie, jakie otrzymaliśmy od Agencji Zdrowia Publicznego, brzmi następująco:

„Raport regionalny nie odbywa się tu jednolicie z pozostałą częścią kraju. W każdym regionie Szwecji mogą wystąpić opóźnienia w raportowaniu statystyk covidowych.”

Wiele szwedzkich regionów dba o to, by każdy, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepienia, miał automatycznie zagwarantowaną kolejną.

W poniedziałek Dania ogłosiła, że podała szczepionkę 115 932 swoim obywatelom, a Norwegia poinformowała o 20 846 osobach zaszczepionych. W obu krajach populacja jest o blisko połowę mniejsza niż w Szwecji.

Izrael znajduje się na prowadzeniu, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych obywateli: szczepienia zapewniono już ponad 1 mln ludzi. To około jedna dziewiąta mieszkańców kraju. W Wielkiej Brytanii szczepionkę wstrzyknięto 2 mln obywateli.

Rząd Szwecji ma w planach podanie szczepionki wszystkim dorosłym obywatelom oraz wszystkim osobom przed 18. rokiem życia z chorobami współistniejącymi jeszcze przed lipcem 2021 roku. W ubiegłym tygodniu Agencja Zdrowia Publicznego zawiadomiła, że jest „na dobrej drodze”, by osiągnąć ten cel.

W pierwszym etapie szczepionkę przyjmie około 570 tys. Szwedów z głównych grup priorytetowych. Są to: pracownicy służby zdrowia, osoby przebywające w domach opieki społecznej lub mające zagwarantowaną opiekę zdrowotną w domu, opiekunowie tych osób. Kolejne grupy ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 stanowią łącznie około 2,6 mln osób.


W Szwecji, w sumie odnotowano 508 004 potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 9 739 zgonów, wywołanych przez COVID-19. Dziś we wtorwk najwięcej nowych przypadków odnotowano w regionie Västra Götaland 3 278, Skåne 2 422, Östergötland 694 . W dniu dzisiejszym potwierdzono 9 476 nowych infekcji oraz 168 zgony (stan na 12 stycznia według danych zgromadzonych przez c19.se). 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...