Szpital w Sztokholmie jest pierwszym na świecie, który utworzył specjalny oddział do pomocy mężczyznom będącym ofiarami gwałtów. Klinika w Södersjukhuset została otwarta w czwartek, jako część strategii zapewnienia równego traktowania obu płci.

W Södersjukhuset działa już całodobowa klinika dla kobiet i dziewcząt będących ofiarami napastowania seksualnego, która pomaga corocznie 600-700 pacjentkom. Teraz szpital, który dysponuje największym oddziałem ratunkowym w krajach nordyckich, otwiera oddział dla mężczyzn i chłopców ofiar gwałtów i napastowania seksualnego.

“Jesteśmy szczęśliwi, że możemy otworzyć pierwszą w kraju klinikę dla mężczyzn, obok takie samej kliniki dla kobiet,” powiedział, Rasmus Jonlund, rzecznik prasowy Partii Liberalnej, która prowadziła kampanię na rzecz powstania kliniki.

“To pierwsze takie miejsce w Szwecji (…) Myślimy, że także pierwsze na świecie. W naszych internetowych poszukiwaniach nie znaleźliśmy drugiego takiego,” dodał.

Otwarcie było także uroczyście obchodzone przez partnerów centro-prawicowej koalicji rządzącej w sztokholmskiej radzie miejskiej, Umiarkowaną Partię Koalicyjną, Chrześcijańskich Demokratów i Partię Centrum.

“Oddział ratunkowy dla mężczyzn ofiar gwałtów będzie przyjmował wszystkich, za darmo, przez całą dobę, przez okrągły rok,” powiedziała Marie Ljungberg Schött z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

“Do tej pory nie było specjalnego miejsca przeznaczonego dla mężczyzn będących ofiarami gwałtów. Teraz, w naszej koalicji, postanowiliśmy to zmienić.”

W 2014 roku w całej Szwecji zostało zgłoszonych 370 przypadków napaści seksualnych na mężczyzn i chłopców. Eksperci sądzą jednak, że rzeczywista liczba takich przypadków jest znacznie większa.

“Nie wiemy jak dużo ludzi będzie korzystać z tego (…) wiemy jednak, że istnieje duża grupa osób, które doświadczyły takich rzeczy i nie szukały pomocy,” powiedział Jonlund.

“Mamy nadzieje, że wiele z tych ukrytych ofiar, będzie miało teraz, gdzie się zgłosić i otrzymać pomoc.”

Szwecja ma najwyższy wskaźnik gwałtów w Europie, statystyka ta zyskała duży rozgłos w 2010 roku, w związku ze sprawą Juliana Assangea, założyciela WikiLeaks, który został oskarżony o przestępstwa seksualne.

Częściowym wyjaśnieniem, tej statystki jest rejestrowanie każdego zdarzenia oddzielnie, jeśli kobieta zezna, że partner zmusza ją do seksu codziennie od dwóch tygodni, to zostanie rozpoczętych 14 spraw, w większości krajów byłoby to zarejestrowane, jako jedna sprawa.

Sprawa tak niepokojących statystyk stała się także, temat rozmów na najwyższych szczeblach politycznych w ciągu ostatnich lat.

W 2014 roku badania nad edukacja seksualną organizacji RFSU pokazały, że w większości szwedzkich gmin mężczyźni nie wiedzieli, gdzie mogliby się udać po pomoc, gdyby zostali ofiarą gwałtu.

Inger Björklund, rzeczniczka grupy RFSU, powiedziała w czerwcu portalowi The Locale, że czekają oni na otwarcie takiego punktu.

“Jest wiele mitów na temat męskości, które powodują, że mężczyznom będącymi ofiarami nadużyć seksualnych trudno jest o tym mówić,” dodała.

“Klinika, która skupia się na mężczyznach ofiarach seksualnych przestępstw, zwiększy świadomość istnienia takiego problemu i spowoduje, że będzie większa szansa, iż otrzymają oni właściwą pomoc.”

Jonlund powiedział w czwartek, że ma nadzieję na to, że nowa klinika w Sztokholmie będzie także przykładem i źródłem wiedzy dla innych ośrodków w kraju.

Przypomniał także, że najważniejszą sprawą jest walka o zapobieżenie gwałtom. “Mężczyźni nie powinni w ogóle musieć trafiać do takich klinik.”