Nowa 700 metrowa strefa przyjmowania uchodźców jest przygotowywana do powstania obok sztokholmskiej stacji centralnej. Jest to część ogólnonarodowego wysiłku mającego na celu przyśpieszenie udzielania pomocy nowoprzybywającym uchodźcom, w związku z nadchodzącą zimą.

Centrum z prefabrykowanych modułów mieszkalnych zostanie zmontowane w ciągu kilku nadchodzących tygodni, prawdopodobnie przy Klarabergsviadukten, wielkich estakadach obok dworca.

Ma ono zawierać prysznice i toalety, zostało zaprojektowane, jako miejsce do ogrzania i nakarmienia uchodźców podczas ostrej nordyckiej zimy.

„Nie ma to być miejsce do umieszczania uchodźców a tylko miejsce przyjmowania, skąd będą wyruszać dalej,” powiedział we wtorek Olle Johnselius, rzecznik sztokholmskiej Rady Miejskiej.

Według niego ostatecznie szczegóły tego, co ma oferować centrum jeszcze są opracowywane przez reprezentantów rady. Dodał, że urzędnicy ze Szwedzkiej Agencji ds. Migracji (Migrationsverket) i organizacje charytatywne też musza „przyłączyć się do inicjatywy i ją wesprzeć”.

Dodał on, że uchodźcy dzięki temu powinni zniknąć z innych części stacji tłumnie odwiedzanej przez turystów i podróżnych.

„Myślę, że wszyscy na tym zyskają,” powiedział Johnselius.

„Myślę, że na stacji będzie znacznie ciszej. Będziemy mogli pokazać naszą pozytywną twarz, przywitanie (…) A zaczyna się zimna pora roku i ciepło staje się bardzo ważne,” dodał.

Plany centrum pojawiły się po tym jak sztokholmska rada Miasta napisała do Szwedzkiej Agencji Zarządzania Kryzysowego, w sprawie masowego napływu uchodźców do szwedzkiej stolicy.

Informacja ta stwierdzała, że służby publiczne „nie są w stanie poradzić sobie z sytuacją przy obecnych środkach, procedurach i wymaganiach”.

Do tej pory w 2015 roku w Szwecji poszukiwało azylu więcej uchodźców niż w jakimkolwiek innym całym roku w historii, tak wynika ze statystyk opublikowanych w poniedziałek przez Agencję ds. Migracji.

86,223 osoby złożyły już w tym roku wnioski, co przekroczyło wynik z rekordowego, do tej pory, roku 1992, kiedy było to 84,016 osób, uciekających przed wojną na Bałkanach.

Dane te zostały opublikowane zostały zaledwie kilka dni po tym jak szwedzki premier ogłosił, że aby zapewnić schronienie wszystkim uchodźcom może być konieczne postawienie miasteczek z namiotami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.