fbpx

Szwedzki emeryt skazany na 12 tysięcy koron grzywny za obrażanie muzułmanów

Ponad 70 letni mężczyzna w Szwecji został skazany przez sąd na równowartość ponad 5 tysięcy złotych grzywny za obraźliwe uwagi na temat muzułmanów zamieszczane w mediach społecznościowych.

Emeryt mieszkający w Göteborgu został w zeszłym tygodniu skazany na przez sąd za obrazę muzułmanów. Na facebookowej grupie liczącej około 4000 członków nazywał on muzułmanów ‘małpami’ oraz napisał, że ‘Jedyny dobry muzułmanin to martwy muzułmanin.’

Mężczyzna został skazany przez sąd na 12 tysięcy koron grzywny (~5,000 zł). Przestępstwo mowy nienawiści jest w szwedzkim kodeksie od wielu lat. Od czasu kryzysu imigranckiego w 2015 roku przepis ten jest jednak znacznie częściej wykorzystywany. Wcześniej w tym roku padła propozycja rozszerzenia definicji mowy nienawiści również na sprawy identyfikacji płciowej.

Do sądów coraz częściej trafiają sprawy internetowej mowy nienawiści. Tak jak w przypadku 70 letniej kobiety z Dalarny, która według sądu ubliżała uchodźcom pisząc, że ‘podpalają oni samochody, oddają mocz i załatwiają się na ulicy.’

Szwedzki rząd publicznie zapewniał wielokrotnie, że nie będzie tolerował krytyki masowej imigracji. Między innymi powstała czarna lista polityków, komentatorów politycznych, internetowych celebrytów i tym podobnych osób z zakazem korzystania z oficjalnego szwedzkiego konta twittera.

Między innymi znalazł się na tej liście ambasador Izraela w Szwecji, który skomentował ten ruch słowami: „Teraz izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz ambasador zostali zablokowani – Szwecja stała się dzięki temu znacznie bezpieczniejsza i może sobie poczytać tweety z Iranu i innych niezablokowanych źródeł.”

W zeszłym tygodniu serwis Soundcloud usunął ze swojej strony podcasty zawierające ‘mowę nienawiści’. Usunięte zostały między innymi nagrania Ingrid Carlqvist, która uważa, że stało się to po skargach skrajnie lewicowych organizacji.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki emeryt skazany na 12 tysięcy koron grzywny za obrażanie muzułmanów

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.