fbpx

Szwecja obniża o połowę prognozowaną na 2016 rok liczbę uchodźców

Szwedzka Agencja ds. Migracji obniżyła prognozy dotyczące liczby uchodźców, którzy w 2016 roku przybędą do Szwecji.

W poniedziałek Migrationsverket oświadczyła, że według jej prognoz w tym roku do Szwecji przybędzie między 30,000 a 50,000 uchodźców, czyli będzie to zdecydowanie mniej niż uważano wcześniej.

„Są dwie główne przyczyny takiego stanu rzeczy, umowa Unii Europejskiej z Turcją oraz praktyczne zamknięcie drogi przez Bałkany,” napisał w oświadczeniu dyrektor agencji Anders Danielsson.

W kwietniu szacowano liczbę imigrantów, którzy przybędą w 2016 roku na 60,000 do 100,000 osób.

Nowe prognozy pojawiły się zaledwie kilka dni po tym jak Szwecja zaostrzyła przepisy, ze względu na zeszłoroczną olbrzymią liczbę przyjętych 163,000 imigrantów. W tym roku średnio jest to około 2,000 osób miesięcznie.

Nowelizacja przepisów dotyczących imigrantów oznacza, że Szwecja spełnia teraz tylko minimalne wymagania jakie narzuca swoim członkom Unia Europejska.

Jedną z największych zmian jest przyznawanie obecnie jedynie tymczasowych pozwoleń na pobyt osobom szukającym schronienia w Szwecji, zamiast tak jak wcześniej przyznawania pozwoleń stałych.

Do ograniczenia liczby napływających uchodźców przyczyniły się zapewne także, kontrole dokumentów na granicach przywrócone w listopadzie tego roku oraz sprawdzanie dowodów tożsamości po duńskiej stronie mostu Öresund.

Według UNHCR, jednej z agencji ONZ, łączna liczba uchodźców przechodzących przez rejony śródziemnomorskie, aby uciec z Bliskiego Wschodu oraz Afryki spada. W czerwcu tą drogą przeszło około 10,189 osób, czyli wielokrotnie mniej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku, gdy liczba ta wyniosła 78,433 osoby.

Niedawno Unia Europejska podpisała z Turcją kontrowersyjną ustawę, na mocy której, aby uniknąć natłoku w Europie, imigranci którzy przybywają do Grecji są odsyłani z powrotem do Turcji. Pojawiają się jednak głosy, że z powodu próby zamach stanu w Turcji nie wiadomo jak dalej będą się układały stosunki tego kraju z UE.

[sociallocker id=3256][/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja obniża o połowę prognozowaną na 2016 rok liczbę uchodźców

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...