Wkrótce zmienią się zasady ubezpieczenia zdrowotnego dla osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i bezrobotnych. Zmienią się również zasady dla osób w wieku 60 lat i więcej, które mają prawo do zasiłku chorobowego.
1 września wejdą w życie dwie ważne zmiany w ustawie o ubezpieczeniu chorobowym, ogłosił Szwedzki Urząd Ubezpieczeń Społecznych.
Jedna ze zmian dotyczy zasiłku chorobowego. Po 180 dniu okresu chorobowego należy ocenić zdolność chorego do pracy w określonej grupie zawodowej. Jeżeli Försäkringskassan (Szwedzki Urząd Ubezpieczeń Społecznych) nie przyznaje zasiłku chorobowego, należy określić jedną lub więcej grup zawodowych, w których ubezpieczony mógłby pracować.
Dla osoby bezrobotnej nowa ocena obowiązuje od pierwszego dnia okresu chorobowego.
Zmienią się również zasady dla osób pobierających zasiłek chorobowy, które ukończyły 60 lat. W tym przypadku zdolność do pracy zostanie oceniona na podstawie normalnej pracy, w której mają doświadczenie z ostatnich 15 lat, lub innej odpowiedniej pracy, która jest dostępna.
Jest to przeciwieństwo obecnej sytuacji, w której zdolność do pracy jest oceniana w odniesieniu do wszystkich miejsc pracy na rynku pracy.
Osoba ubezpieczona, która nie pracowała w ciągu ostatnich 15 lat, zostanie oceniona zgodnie z normalnymi zasadami dotyczącymi świadczeń chorobowych.
- Jak podróżować taniej w momencie słabej korony szwedzkiej?
- 70-latek ukarany dopłatą podatkową za nieprawidłowe informacje
- Szwedzka Agencja Podatkowa odmawia odliczenia kosztów weterynaryjnych labradora
- Fałszywe adresy w Szwecji: problem rosnący wraz z kryzysem mieszkaniowym
- Kobieta zarobiła 570 000 SEK na OnlyFans – teraz musi zapłacić podatek