Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy lub odszkodowanie dla swojego dziecka. Powód był oczywisty: w dobie pandemii koronawirusa przychodnie nie powinny być zapełnione ludźmi.

Teraz zaświadczenie będzie ponownie żądane, by rodzice mogli dostać zasiłki. Przepisy zostaną przywrócone 1 listopada. W przypadku zasiłku chorobowego pismo będzie wymagane piętnastego dnia od początku choroby, a w przypadku odszkodowania – w ósmym dniu.

„Sytuacja, jaka zastała nas wiosną, była nietypowa i Agencja Ubezpieczeń Społecznych musiała dostosować się do panujących utrudnień, zmienić warunki pracy, aby społeczeństwo mogło dalej funkcjonować”, informuje Michael Erliksson, dyrektor prawny Försäkringskassan.

„Teraz można zaobserwować, że służba zdrowia jest dużo mniej obciążona. Po rozmowach z innymi podmiotami doszliśmy do porozumienia, że wnioski będą rozpatrywane tak, jak dawniej.”

Szwedzki system państwa opiekuńczego jest bardzo przyjazny dla rodziców, oferuje im m.in. zwolnienia z pracy w przypadku choroby dziecka. Takie zwolnienie nazywa się Vård av barn (VAB) i polega na  tym, że pracodawca nie może odmówić ci wzięcia dni wolnych, gdy dziecko choruje.

Rodzice mogą wnioskować o wypłatę VAB w wysokości do 80 proc. ich zwykłego wynagrodzenia do ustalonego limitu. Dziecko musi mieć mniej niż 12 lat.

Agencja Ubezpieczeń Społecznych ustaliła niniejszą decyzją po rozmowach z następującymi stronami: radami gmin i regionów, Urzędem Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen), Szwedzką Agencją Zdrowia Publicznego.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...