Szwedzki bank centralny przygotowuje się do stworzenia swojej własnej waluty cyfrowej.

Jeśli e-korona zostanie rzeczywiście wdrożona, to Riksbank będzie pierwszym dużym centralnym bankiem na świecie z własną walutą cyfrową.

„Im mniej osób mieszkających w Szwecji używa monet i banknotów tym wyraźniej widać, że Riksbank musi zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznych pieniędzy jako dopełnienia tych, które mamy dzisiaj,” powiedziała w środę Cecilia Skingsley wicedyrektor Riksbanku.

Fizyczne pieniądze umierają w Szwecji powolną śmiercią, zastępowane są one przez inne metody płatności. Liczba monet i banknotów znajdujących się w obiegu zmalała od 2009 roku o 40 %. Płatności przy pomocy smartfonów stały się tak proste, że są równie szybkie jak płacenie gotówką. Szwedzi są także w czołówce światowych użytkowników kart płatniczych.

Zanim zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje w sprawie e-korony, Riksbank przeprowadzi analizy techniczne, prawne a także praktyczne. Banki centralne w innych krajach np. w Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie rozpoczęły już takie badania, ale jeszcze nie zdecydowały się na wprowadzenie własnych walut elektronicznych, więc Szwecja może ciągle być pierwsza w tej kwestii.

„Zmniejszające się używanie gotówki w Szwecji oznacza, że jest to dla nas ważniejsza sprawa niż dla innych banków centralnych. Operacja taka może się wydawać prosta na pierwszy rzut oka, ale jest to coś całkowicie nowego dla banku centralnego i nie istnieją żadne przykłady do naśladowania,” zauważyła Skingsley.

Riksbank oświadczył, że jeśli e-korona zostanie wprowadzona będzie raczej uzupełnieniem, a nie zastępstwem rzeczywistej gotówki. Zaznaczono także, że monety i banknoty będą w obiegu tak długo jak będzie tego potrzebowało szwedzkie społeczeństwo.  

    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.