Kolejny prokurator zajmie się sprawą morderstwa szwedzkiego premiera

We wtorek w oświadczeniu podano, że kolejny doświadczony prokurator Krister Petersson stanie na czele dochodzenia w sprawie morderstw premiera Olafa Palmego w 1986, które po 30 latach i sprawdzeniu licznych wątków wciąż pozostaje tajemnicą.

Palme został zastrzelony na ulicy w Sztokholmie, gdy wychodził ze swoją żoną z kina. Morderstwo to wstrząsnęło spokojnym skandynawskim krajem.

Napastnik uciekł zabierając ze sobą broń i zostawił charyzmatycznego, socjaldemokratycznego premiera umierającego w kałuży krwi na chodniku. Pomimo przesłuchania 10,000 osób, zgłoszenia się 134 ‘sprawców’, sprawa nie została nigdy rozwiązana.

Petersson, szef prokuratorskiego wydziału do spraw przestępczości zorganizowanej w Sztokholmie, w swojej dwudziestoletniej karierze stykał się już z wieloma głośnymi sprawami. Między innymi z zabójstwem w 2003 roku Anny Lindh ówczesnej minister spraw zagranicznych, która została zabita nożem w sklepie przez mężczyzną z problemami psychicznymi.

Szwedzka prokuratura oświadczyła, że Petersson przejmie sprawę od lutego.

„Czuję się wyróżniony i przyjąłem nowe zadanie z dużą dawką energii, to bardzo interesująca i ważna sprawa,” oświadczył Petersson.

Obok sprawy Lindh, prokurator ten zajmował się także sprawą Johna Ausoniusa, który w latach dziewięćdziesiątych strzelał do 11 imigrantów – w niektórych przypadkach używał laserowego celownika, stąd otrzymał on przydomek ‘Lase Man’. Jedna z jego ofiar zmarła, a Ausonius został w 1994 roku skazany na dożywocie.

Sprawa Palmego wydaje się nierozwiązywalna, a zgromadzone do niej akta zajęłyby już półkę o długości 250 metrów.   

Dziwnym zbiegiem okoliczności, prokurator nazywa się prawie identycznie jak mężczyzna skazany w 1989 roku za morderstwo premiera Palmego. Christer Pettersson drobny złodziej i narkoman został zidentyfikowany przez wdowę po premierze Lisbet. Jednak okazanie to było szeroko krytykowane.

Mężczyznę zwolniono 3 miesiące później, po wyroku sądu apelacyjnego, który odrzucił z przyczyn technicznych zeznanie Lisbet. Zmarł on w 2004 roku. Na początku przyznał się on do morderstw, ale później odwołał swoje zeznania.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...