fbpx

Szwecja w końcu się wzmacnia, premier obiecuje zwiększyć kontrolę graniczną i podnieść obronność kraju

Szwedzki premier Stefan Löfven obiecał wzmóc działania w walce z przestępczością, zaostrzyć kontrolę graniczną i zwiększyć wydatki na obronność.

Rosnący poziom przestępczości, duża ilość przemocy na przedmieściach wielkich miast Malmö i Sztokholmu oraz coraz ostrzejsze reakcje przeciwko liberalnej polityce imigracyjnej doprowadziły do spadku poparcia dla partii Löfven – Szwedzkich Demokratów – po 3 latach rządzenia.

Z konieczności obrony przed rosnącym poparciem dla populistycznych partii premier sięga po niektóre pomysły polityczne proponowane przez prawą stronę sceny politycznej.

Löfven z pewnością obserwował jak Front Narodowy Marine LePen zdobywa głosy klasy pracującej we Francji, jak Jeremy Cobryn traci tradycyjne poparcie dla laburzystów w Wielkiej Brytanii, jak Holenderska PvdA zmniejszyła liczbę swoich parlamentarzystów z 38 do 9 w zeszłym miesiącu, a Socjaldemokraci islandzcy zajmują w październikowych wyborach zaledwie 7 miejsce.

Więc wcześniejsze deklaracje o równości socjalnej wygłaszane przez Löfvena musiały ustąpić przed postulatami prawa i porządku na narodowym kongresie jego partii odbywającym się w Göteborgu w tym tygodniu, gdzie próbował on zapewnić wyborców, że Socjaldemokraci posiadają siłę, której potrzebuje teraz Szwecja.
Powiedział on: „Spotykamy się na naszym kongresie w trudnym czasie.

Socjaldemokraci opowiadają się za stabilizacją.”

Partia obiecała walkę z przestępczością zorganizowaną, którą Löfven określił jako plagę przedmieść oraz poparł dwuletnie wydłużenie obowiązywania rygorystycznej kontroli granicznej, aby zapobiec sytuacji, w której do kraju napływałoby tak wielu uchodźców jak miało to miejsce w 2015 roku.

Socjaldemokraci planują również zwiększać obronność kraju w odpowiedzi na agresywne zachowanie putinowskiej Rosji w rejonie Bałtyku.

Jonas Hinnfors, zajmujący się naukami politycznymi na uniwersytecie w Göteborgu, powiedział „Ten ton przypomniał mi politykę byłego premiera Wielkiej Brytanii Tonego Blaira z jej hasłem ‘walka z przestępstwami, walka z przyczynami przestępczości.’

„Tylko nie mówią oni za dużo o przyczynach.”

Poseł z opozycyjnej partii Szwedzkich Demokratów Mattias Karlsson powiedział „Widzimy, że Socjaldemokraci zbliżają się do naszych pozycji w sprawie przestępczości i imigrantów, ale to wciąż za mało.”

Poparcie dla partii Karlssona ciągle rośnie. Obiecała ona solidne zwiększenie wydatków publicznych – między innymi na ochronę porządku publicznego i na opiekę na osobami starszymi, co ma być sfinansowane z pieniędzy, które dzisiaj wydawane są na pomoc i integrację uchodźców.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja w końcu się wzmacnia, premier obiecuje zwiększyć kontrolę graniczną i podnieść...

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...