Szwecja w końcu się wzmacnia, premier obiecuje zwiększyć kontrolę graniczną i podnieść obronność kraju

Szwedzki premier Stefan Löfven obiecał wzmóc działania w walce z przestępczością, zaostrzyć kontrolę graniczną i zwiększyć wydatki na obronność.

Rosnący poziom przestępczości, duża ilość przemocy na przedmieściach wielkich miast Malmö i Sztokholmu oraz coraz ostrzejsze reakcje przeciwko liberalnej polityce imigracyjnej doprowadziły do spadku poparcia dla partii Löfven – Szwedzkich Demokratów – po 3 latach rządzenia.

Z konieczności obrony przed rosnącym poparciem dla populistycznych partii premier sięga po niektóre pomysły polityczne proponowane przez prawą stronę sceny politycznej.

Löfven z pewnością obserwował jak Front Narodowy Marine LePen zdobywa głosy klasy pracującej we Francji, jak Jeremy Cobryn traci tradycyjne poparcie dla laburzystów w Wielkiej Brytanii, jak Holenderska PvdA zmniejszyła liczbę swoich parlamentarzystów z 38 do 9 w zeszłym miesiącu, a Socjaldemokraci islandzcy zajmują w październikowych wyborach zaledwie 7 miejsce.

Więc wcześniejsze deklaracje o równości socjalnej wygłaszane przez Löfvena musiały ustąpić przed postulatami prawa i porządku na narodowym kongresie jego partii odbywającym się w Göteborgu w tym tygodniu, gdzie próbował on zapewnić wyborców, że Socjaldemokraci posiadają siłę, której potrzebuje teraz Szwecja.
Powiedział on: „Spotykamy się na naszym kongresie w trudnym czasie.

Socjaldemokraci opowiadają się za stabilizacją.”

Partia obiecała walkę z przestępczością zorganizowaną, którą Löfven określił jako plagę przedmieść oraz poparł dwuletnie wydłużenie obowiązywania rygorystycznej kontroli granicznej, aby zapobiec sytuacji, w której do kraju napływałoby tak wielu uchodźców jak miało to miejsce w 2015 roku.

Socjaldemokraci planują również zwiększać obronność kraju w odpowiedzi na agresywne zachowanie putinowskiej Rosji w rejonie Bałtyku.

Jonas Hinnfors, zajmujący się naukami politycznymi na uniwersytecie w Göteborgu, powiedział „Ten ton przypomniał mi politykę byłego premiera Wielkiej Brytanii Tonego Blaira z jej hasłem ‘walka z przestępstwami, walka z przyczynami przestępczości.’

„Tylko nie mówią oni za dużo o przyczynach.”

Poseł z opozycyjnej partii Szwedzkich Demokratów Mattias Karlsson powiedział „Widzimy, że Socjaldemokraci zbliżają się do naszych pozycji w sprawie przestępczości i imigrantów, ale to wciąż za mało.”

Poparcie dla partii Karlssona ciągle rośnie. Obiecała ona solidne zwiększenie wydatków publicznych – między innymi na ochronę porządku publicznego i na opiekę na osobami starszymi, co ma być sfinansowane z pieniędzy, które dzisiaj wydawane są na pomoc i integrację uchodźców.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...