Szwecja jest gotowa do opuszczenia Unii Europejskiej

Szwecja jest gotowa pójść drogą Wielkiej Brytanii i wystąpić z Unii Europejskiej z końcem obecnej dekady z powodu coraz większego niezadowolenia z kierunku w jakim podąża ten projekt, powiedział eurosceptyczny członek parlamentu europejskiego.

Peter Lundgren z prawego skrzydła Szwedzkich Demokratów powiedział, że nastroje anty-europejskie w Sztokholmie rosną i że przewiduje on ogłoszenie referendum podobnego do brytyjskiego w ciągu najbliższych kilku lat.

Jego partia, która obecnie prowadzi w sondażach planuje renegocjację warunków szwedzkiej przynależności do UE, przed ogłoszeniem ogólnokrajowego referendum, jeśli oczywiście wygra ona przyszłoroczne wyboru.

Dodaje on także iż wielu wyborców w tym skandynawskim kraju, który oparł się wezwaniom do wprowadzenia euro, jest zaniepokojonych kierunkiem, w którym podążą UE i chce jej opuszczenia.

Badania YouGov przeprowadzone w styczniu pokazują, że 39 % Szwedów popiera wyjście z UE. Jest to wynik podobny do tego jaki wskazywały sondaże w Wielkiej Brytanii przed ogłoszeniem referendum przez Davida Camerona.

Lundgren powiedział mediom „Moja partia, Szwedzcy Demokraci, cały czas rośnie w siłę. Obecnie jesteśmy największą partią w Szwecji, mamy poparcie 27 % obywateli i ono ciągle rośnie.”

„Jednym z powodów tego jest to, że szwedzcy politycy przez długi czas byli bardzo naiwni.”

„Chowanie głowy w piasek nie jest dobrym rozwiązaniem problemów. Obecnie obserwujemy jak Szwedzi powoli zaczynają się przebudzać i dostrzegać, że nie można kontynuować działa w kierunku, w którym obecnie podążamy.”

Dodał także: „Właśnie dlatego uważam, że będziemy największą partią w przyszłorocznych wyborach w Szwecji i uda nam się doprowadzić do renegocjacji warunków naszego członkostwa w Unii Europejskiej.”

„Zorganizujemy także referendum, gdzie ludzie będą mogli wyrazić swoje zdanie i mam nadzieję, że podążymy wtedy za przykładem Wielkiej Brytanii.”

Następne wybory parlamentarne w Szwecji, które muszą się odbyć przed 9 września przyszłego roku, będą kolejnym testem dla Unii Europejskiej, w której coraz większą rolę zaczynają odgrywać siły populistyczne.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja jest gotowa do opuszczenia Unii Europejskiej

Warto przeczytać

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...